• 5

Haradinaj iznenada doleteo u Njujork! Sastao se sa Trampovim i Merkelinim ljudima: Ovo su detalji

U Njujorku se već nalaze Hašim Tači i Bedžet Pacoli

 • 5
Ramuš Haradinaj, Hag, saslušanje

Ramuš Haradinaj u Hagu / Foto: Tanjug/AP Photo/Michael Corder

Premijer privremenih prištinskih institucija u ostavci Ramuš Haradinaj razgovarao je u Njujorku sa specijalnim izaslanikom SAD za Balkan Metjuom Palmerom, prenosi kosovska štampa.

Kako pišu, Haradinaj ponovio spremnost za postizanje pravno obavezujućeg sporazuma, koji podrazumeva međusobno priznanje u postojećim granicama.

 

 

 

 

 

 

View this post on Instagram

Kosova është e palëkundur në fuqizimin e partneritetit bilateral dhe strategjik, si dhe thellimin e miqësisë së përhershme me ShBA-në. Rikthimi në tavolinën e dialogut pa kushte dhe me afat dhe kornizë të qartë, për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, është rruga e vetme që dy shtetet i përafron me strukturat euro-atlantike. Caktimi i Zëvendësndihmës Sekretarit, Matthew Palmer, si i dërguari i posacëm për këtë temë, nga Departamenti i Shtetit, është sinjal i mbështetjes së vazhdueshme për Kosovën nga ShBA-ja. Në takim me Palmer, në New York, theksova edhe njëherë se Kosova është e gatshme dhe e përkushtuar për marrëveshjen ligjërisht obligative, përfshi njohjen reciproke në kufijtë ekzistues. #ramushharadinaj

A post shared by Ramush Haradinaj (@ramushharadinajks) on

Haradinaj se u Njujorku sastao i sa nemačkim predstavnikom pri UN Kristofom Hojzgenom i zahvalio mu na stavu Nemačke i kancelarke Angele Merkel protiv promene granica i naporima za bezuslovno obnavljanje dijaloga Beograd i Prištine, prenosi Zeri.

 

 

 

 

 

 

View this post on Instagram

Në frymën e vazhdimit të bashkëpunimit dhe mbështetjes, sot në New York takova Përfaqësuesin e përhershëm të Gjermanisë në Kombet e Bashkuara, Christoph Heusgen, me të cilin diskutuam për proceset politike nëpër të cilat po kalon Kosova, dialogun me Serbinë, zgjedhjet e reja në vend dhe partnertetin strategjik që Kosova e ka ndërtuar, veçmas viteve të fundit me shtetin gjerman. E falënderova Ambasadorin Heusgen për qëndrimin e palëkundur të Gjermanisë dhe kancelares Angela Merkel kundër idesë për ndryshimin e kufijve dhe angazhimin konkret për rikthimin e dialogut pa kushte Kosovë – Serbi. Kosova është e përkushtuar, krah me aleatët strategjik që të vazhdojë rrugën e saj euroatlantike, fuqizimin e brendshëm dhe afirmimin e subjektivitetit të saj ndërkombëtar, si dhe për paqe e stabilitet rajonal. #ramushharadinaj

A post shared by Ramush Haradinaj (@ramushharadinajks) on

Prištinska štampa prenosi i izjavu lidera Socijaldemokratske partije Špenda Ahmetija da mu je Haradinaj rekao da mora otuptovati u Njujork, da se ne bi dogodile loše stvari po Kosovo.

 

 

 

 

 

 

View this post on Instagram

Në këto çaste kur po hapet edhe zyrtarisht fushata zgjedhore në Kosovë, ndodhem për vizitë zyrtare në ShBA. Edhe pse larg, jam mes bashkatdhetarëve tanë, që me zemër janë në Atdhe dhe nga ta po marr mbështetje të parezervë për vendimet e mëdha që ia rikthyen qytetarit të Kosovës, dinjitetin dhe ndjenjën e krenarisë. Shqiptarëve të Amerikës, ata që ishin krahu më i fuqishëm në shtetkrijim dhe shtetbërje, ua kemi borxh një Kosovë 100% brenda kufijve të saj, pa pikëpyetje të shtetësisë dhe ekonomikisht të zhvilluar. Nga New York-u, i bindur se opcioni i koalicionit AAK-PSD është fitues, uroj që zgjedhjet të pasqyrojnë kulturë të lartë dhe pjekurinë politike e demokratike të shoqërisë sonë. #ramushharadinaj

A post shared by Ramush Haradinaj (@ramushharadinajks) on

- Rekao je - predsednik Kosova je već tamo, kao i predsednik Srbije i možda "kuvaju novu mapu da podele Kosovo, kao i prošli put - rekao je Ahmeti.

Video: Haradinajevo obraćanje posle saslušanja u Hagu

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

 • Trle

  Susret svetskih lidera sa zločincem, koji ih je i opisao u svojoj knjizi? Svet je postao moralno đubrište.

  40
  2

  Podelite komentar

 • SRBIJA RUSIJA

  Svratio po kokice i smoki pa nazad u Albaniju!

  19
  4

  Podelite komentar

 • Neki

  Ovi su još luđi kad ih zovu u Ameriku....

  12
  1

  Podelite komentar

Najnovije vesti

Dozvoljavam da mi Telegraf.rs šalje obaveštenja o najnovijim vestima