Šta EU poručuje odbijanjem da počne proširenje? Palmer: Loša poruka za Beograd i Prištinu

Palmer je na pretresu Pododbora za Evropu i regionalnu bezbednosnu saradnju u Senatu, rekao da su ciljevi SAD i EU, kada je reč o rešavanju pitanja Kosova isti, ali da drugačije poruke šalju pojedine članice EU

  • 10

Evropska unija je odbijanjem da počne pristupne pregovore sa Severnom Makedonijom i Albanijom poslala lošu i obeshrabrujuću poruku Beogradu i Prištini da njihov dogovor ne mora da znači i evropski put, ocenio je zamenik pomoćnika američkog državnog sekretara i specijalni predstavnik SAD za Zapadni Balkan Metju Palmer.

Palmer je, kako prenosi Glas Amerike, na pretresu Pododbora za Evropu i regionalnu bezbednosnu saradnju u Senatu, rekao da su ciljevi SAD i EU, kada je reč o rešavanju pitanja Kosova isti, ali da drugačije poruke šalju pojedine članice EU.

Palmer je naveo da SAD nema formalnu ulogu u samom procesu dijaloga i da je tu da podržava proces i ohrabruje strane da postignu dogovor, ali je dodao i da njegova zemlja želi da obe strane budu svesne šta im se nudi i zašto je važno da postignu sporazum o normalizaciji.

- To je, iskreno, jedan od razloga što je odluka Evropskog saveta da ne otvori pristupne pregovore sa Albanijom i Severnom Makedonijom toliko obeshrabrujuća. Zato što šalje pogrešnu poruku i Beogradu i Prištini, a to je da možete da uradite teške stvari, da donesete teške odluke, da postižete komprimis, ali vam i dalje može biti odbijen put napred ka Evropi - rekao je Palmer.

Metju Palmer, SAD, Balkan, Kosovo i Metohija Zamenik pomoćnika američkog državnog sekretara i specijalni predstavnik SAD za Zapadni Balkan Metju Palmer-FOTO TANJUG/ ZORAN STANIC/ bk

Takva situacija, zaključuje Palmer, omogućava Rusiji, Kini i drugim akterima da pojačaju svoj uticaj na Balkanu.

Navodi da je primarni cilj Rusije da spreči evroatlantske integracije regiona, da ga drži podeljenim, slabim i zavisnim od političke podrške Moskve i gasa.

- Želi da spreči dogovor Srbije i Kosova, da BiH postane funkcionalna država, poput Crne Gore i Severne Makedonije u NATO...Nepriznavanje statusa Kosova od strane Srbije je najveći adut koji Moskva ima u rukavu kada je reč o Srbiji - napomenuo je specijalni predstavnik za Zapadni Balkan.

On smatra da su interesi Kine na Zapadnom Balkanu više komercijalni, a kao značajnog igrača na Balkanu Palmer vidi i Tursku, za koju kaže da region vidi kao "svoje dvorište".

Palmer je govorio i o svom odnosu sa specijalnim izaslanikom predsednika SAD Ričardom Grenelom, navodeći da se svakodnevno čuje sa njim i da imaju zajedničku strategiju za rešavanje pitanja Kosova.

Ana Brnabić, Ričard Grenel Palmer je govorio o odnosu sa specijalnim izaslanikom predsednika SAD Ričardom Grenelom, navodeći da se svakodnevno čuju i da imaju zajedničku strategiju za rešavanje pitanja Kosova-Foto: VLADA SRBIJE

- Znam da je ambasador Grenel naročito zainteresovan da identifikuje komercijalne, poslovne i ekonomske podsticaje koji mogu da se iskoriste za postizanje napretka na političkom frontu. Veoma je aktivno angažovan sa stranama, liderima u Beogradu i Prištini i poslovnim zajednicama, da bi se podstakle strane da idu napred u oblastima u kojima mogu da sarađuju i postignu kompromis o ekonomskim i komercijalnim pitanjima od kojih će koristi imati građani. To, međtim, ne otklanja potrebu za postizanjem političkog rešenja - kazao je Palmer.

Članovi Pododbora za Evropu iz Demokratske stranke, senatorka Džin Šahin i senator Kris Marfi, pitali su specijalnog predstavnika za Zapadni Balkan da li SAD time što osim njega postavljaju još jednog specijalnog izaslanika za Srbiju i Kosovo, šalju zbunjujuće signale.

Palmer smatra da to nije slučaj, već da administracija time šalje signal da je posvećena.

- Moj mandat je malo širi, ja se bavim regionom, a znam da Grenel gura obe strane da što pre reše problem. Naše uloge se dopunjuju, radujem se što ću raditi sa njim, i mislim da je naša odgovornost da se koordinišemo - kazao je Palmer.

Ipak, posao na kojem dvojica diplomata rade trenutno je ograničen time što Priština nema vladu, napomenuo je Palmer i rekao da se nada da će vlada brzo biti formirana kako bi se nastavio dijalog sa Beogradom.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • nikolas

    24. oktobar 2019 | 11:36

    ZNAMO MI VEC ODAVNO DA NAS BRISEL NECE A SVE OSTALO JE BIO MAMAC KAKO BI SRBIJA PRIZNALA KOSOVO!!!

  • ANTE BAN

    24. oktobar 2019 | 18:46

    Živela Srbija, mi smo se z što smo ušli u eu, doživljavamo propast hrvatske nacije, države i naroda

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA