"Odluka će važiti do 15. juna": Kurti najavio uslovno ukidanje taksi
Vršilac dužnosti premijera privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti najavio je sinoć da će pre ponoći takse na proizvode iz centralne Srbije biti privremeno i uslovno suspendovane, i da će biti uvedene sankcije za srpska dokumenta i robu, javlja Kosovo onlajn.
Kurti je juče na konferenciji za novinare u Prištini rekao da će takse na srpske proizvode biti ukinute i zamenjene merama reciprociteta, dok će na robu iz BiH takse biti u celosti ukinute bez reciprociteta.
On je naveo da će odluka stupiti na snagu večeras pre ponoći i da će važiti do 15. juna, kada će biti doneta procena o tome kako je sprovedena.
Za meru reciprociteta rekao je da je doneta u skladu sa sporazumom CEFTA i evropskim trgovinskim praksama.
- Vlada je na sastanku i donosi se veoma važna odluka, koja se odnosi na postepenu primenu reciprociteta kao principa u odnosima sa Srbijom. U trgovinskim odnosima sa Srbijom oznake koje se koriste u sledećim dokumentima biće u skladu sa ustavom Kosova i važećim zakonima - kazao je Kurti.
Prema njegovim rečima, odluku koju večeras donosi vlada sprovode granična policija, carina, KVFA, agencija za medicinske proizvode i opremu i druge odgovorne institucije.
- Dakle, donosimo odluku koja stupa na snagu odmah nakon potpisivanja - poručio je Kurti.
Ðurić: Kurti nije ukinuo takse, ne nasedati na lažne vesti
Direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marka Ðurića izjavio je da tehnički premijer privremenih institucija samouprave u Prištini Aljib Kurti nije ukinuo takse na robu iz centralne Srbije i ne treba nasedati na lažne vesti.
- Premijer privremenih institucija samouprave u Prištini najavio je, da budemo sasvim precizni, samo oročenu suspenziju taksi i to uslovno, a istovremeno uvodi nove kaznene mere za naše građane i privredu, koje naziva reciprocitetom - naglasio je Ðurić u saopštenju.
Ovim se, istakao je on, situacija ne deeskalira i ne vraća na stanje pre uvođenja anticivilizacijskih taksi na robu iz centralne Srbije, već se na perfidan način uvode do sada nepostojeće barijere za trgovinu i kretanje ljudi i robe.
Ðurić je naveo da Priština nastavlja da se poigrava ovim pitanjem i ekonomskom perspektivom društva na Kosovu i Metohiji i naglašava da je ova odluka predstava namenjena delu međunarodne zajednice.
- Smatram, međutim, da nikako nije vreme za mere poput onih koje je večeras usvojila Priština, već je ovo vreme kada čak i duboke i suštinske razlike sa Prištinom treba da budu po strani, i kada svi treba da snažno i neposredno sarađujemo na prevazilaženju epidemije koja ne zna za granice, političko opredeljenje, veru i naciju - zaključio je Ðurić.
Video: Trampov specijalni izaslanik: Takse moraju biti ukinute, povlačenje priznanja zaustavljeno
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Uhapšen i treći osumnjičeni za bacanje ručne bombe na vilu Zdravka Čolića
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Boki
Kurta je nwbitan lik, izgubljen u svemiru
Podelite komentar
Sudija
Kakav Kurti? Zar on nije smjenjen? Kakva je to farsa?
Podelite komentar
Vlajko 037
Ostali su bez brašna i kukuruza kosovski kamioni haraju Srbijo pa kada se snabdeju opet će takse da uvedu Kako nam se podsmevaju Nebi im zrno dao
Podelite komentar