Đurić: Sada imamo šansu da izgradimo trajno dobre i bliske odnose sa SAD

To je nešto što bi ostalo u nasleđe budućim generacijama - rekao je direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju

  • 13
Marko Ðurić, direktor kacelarije za KiM Foto: Tanjug/Dragan Kujundžić

Za Srbiju je veoma važno što je američki specijalni izaslanik Ričard Grenel vrlo brzo posle potpisivanja sporazuma u Vašingtonu došao u Beograd i Prištinu, izjavio je danas direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Ðurić i dodao da predsednik SAD Donald Tramp preko Grenela kreće u munjevito sprovođenje dogovora iz Bele kuće.

Ðurić je ocenio da je za Srbiju izuzetno značajna izgradnja odnosa sa SAD kroz jačanje ekonomske saradnje i da to stvara šanse da u budućnosti izgradimo trajno dobre i bliske odnose sa SAD.

- To je nešto što bi ostalo u nasleđe budućim generacijama, da Srbija konačno uz naše tradicionalne prijatelje sa Istoka i iz regiona ima još jedan stub na kome počiva naša stabilnost i državnost - rekao je Ðurić za TV Hepi.

Naglasio je da je Srbija u Vašingtonu postigla nekoliko važnih stvari ističući, pre svega, da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić uspeo da skine sa dnevnog reda priču o međusobnom priznanju Kosova i Srbije.

Takođe, smatra važnim i to što je Priština, uz pritisak predsednika Trampa, uključena u inicijativu "mini-šengen" što, kako kaže, garantuje da više neće moći da uvode takse od 100 odsto.

Dodaje da je jedan od rezultata sporazuma i zabrana od godinu dana da se Priština učlanjuje u međunarodne organzacije kao što su Interpol, Unesko, kao i pominjanje manastira i crkava Srpkse pravoslavne crkve i obaveza Prištine da sprovodi zakone i sudske presude koji štite naše svetinje.

Ana Brnabić dočekala Grenela i predstavnike DFC Ana Brnabić dočekala Grenela i predstavnike DFC / Foto: Tanjug/MITKO ARNAUDOV

- Predsednik Vučić je izdejstvovao da Priština pred Trampom potpiše obavezu da će da poštuje zakone i sudske presude koje se ponajviše odnose na manastir Visoki Dečani - naveo je Ðurić.

Važan rezultat postignut u Vašingtonu je i otvaranje kancelarije američke korporacije DFC, teške oko 60 miliona dolara koja, ističe Ðurić, otvara vrata američkim investitorima.

- Do sada smo imali investcije iz Nemačke, Italije, Rusije, Kine... dodatno ćemo ekonomski ojačati kao zemlja ako budemo imali velike američke investicije, da ne govorimo o tome da Amerikanci štite stabilnost prostora na kojem investiraju - rekao je Ðurić.

Podseća i na bilateralni susret predsednika Vučića i Trampa i ističe da je za Srbiju to bila izuzetna prilika, naročito u okolnostima kada prištinska delegacija nije imala takav sastanak.

- Sada smo mnogo bliži nego ranije poseti američkog predsednika Srbiji, za naše međusobne odnose bilo bi izuzetno važno da nastavimo da radimo na tome. Konačno se na delu vidi srpski lobi, nema više samo albanaskog lobija, a da Srbija ćuti, sada je i naša zemlja aktivna - istakao je Ðurić.

Kosovska Mitrovica, grad, ulice, panorama Foto: Tanjug/Kristina Maslarević

On je dodao da je predsenik Vučić imao brojne susrete sa svetskim državncima kao što su predsednik Kine Si Ðinping, ruski predsednik Vladimir Putin, nemačka kancelarka Angela Merkel i da je uspeo da izgradi međunarodni kredibilitet predstavnika države koja, kako kaže, sprovodi ono što se dogovori i pouzdan je i stabilan partner.

Dodaje da je Vučić je na čelu države koja je u prethodnih osam godina uspela da napravi izavnredne ekonomske rezultate.

- I predsednik Tramp nam je odao priznanje za rezultate koje imamo u veme korone, pre svega kada je reč o nezaposlenosti. Podsetiću da Srbiji niko 2012.godine nije davao više od šest meseci do bankrota, morali smo da pozajmljujemo novac da isplaćujemo plate i penzije posle (Dragana) Ðilasa, (Vuka) Jeremića i ostalih koji umanjuju značaj postignutih sporazuma - zaključio je Ðurić.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA