Harčenko: Pritisci na Srbiju da prizna tzv. Kosovo neće uspeti zbog dosledne politike državnog vrha

- Znajući stav Srbije u različitim fazama pregovora o statusu Kosova i najdosledniji stav predsednika Vučića, mislim da sada takav pritisak neće učiniti ono što bi oni koji ga koriste želeli od Srbije da dobiju - rekao je ambasador Rusije

  • 1
SPUTNJIK VAKCINE VUCIC Foto: Tanjug/Tara Radovanović

Ambasador Rusije Aleksandar Bocan Harčenko uveren je da pritisci na Srbiju zbog Kosova neće dati rezultate zbog doslednog, dostojanstvenog stava predsednika Srbije Aleksandra Vučića o rešavanju kosovskog problema, kao i njegove spremnosti na dijalog i kompromis.

- Znajući stav Srbije u različitim fazama pregovora o statusu Kosova i najdosledniji stav predsednika Vučića, mislim da sada takav pritisak neće učiniti ono što bi oni koji ga koriste želeli od Srbije da dobiju - rekao je ambasador.

On je tako odgovorio na pitanje veruje li da Srbija može da izdrži pritiske da prizna nezavisnost Kosova, pri čemu se kao jedan od argumenata za pritisak koristi saradnja Srbije sa Rusijom i Kinom.

- Stav Srbije je dosta jasan i dosledan, priznanje je nemoguće, a postoji spremnost za pregovore i kompromis - dodao je ambasador i podsetio da treba imati na umu i crvene linije.

Što se Rusije tiče, stalna smo članica Saveta bezbednosti, uvek smo uz Srbiju i Srbija uvek može da se osloni na Rusiju, ali nikakvog rešenja kosovskog pitanja ne može da bude bez saglasnosti i odobrenja SB", rekao je Bocan-Harčenko.

Ambasador je ocenio i da je đialog veoma težak ali da je postao iscrpljujući s obzirom na stav Prištine i njenih predstavnika na čelu sa Aljbinom Kurtijem.

Na pitanje da li je sednica SB UN o saradnji sa Hagom, gde je Rusija stala u odbranu Srbije, bila dodatni pritisak na Srbiju, i koliko je važno da se čuje glas onih koji govore o zločinima nad Srbima, ambasador kaže da je to bio dodatni pritisak.

- Sada se zna i potpuno je jasno šta je u suštini Haški sud, onaj koji je bio od 1993. i ovo što sada ostaje. Od samog formiranja nije imao ništa zajedničko sa vladavinom prava, pravom i pravičnošću - rekao je ambasador i dodao da nikada do sada i nije zabeležen uravnotežen pristup prema žločinima počinjenim tokom ratnih sukoba na tlu bivše Jugoslavije.

Kako kaže, sada, kada je sve jasno, može da izrazi i zvanični i lični stav da je "Tribunal stvoren pre svega sa ciljem pritisaka na Beograd i Srbiju", a istu praksu nastavlja i Međunarodni rezidualni mehanizam.

Ubeđen sam, dodao je, da se sve to koristi kao dodatni pritisak na Srbiju, ali uopšte nema mesta za sumnju da Srbija i predsednik neće ostati dosledni u odbrani svojih interesa.

- Nikakav pritisak sada, a pritisaka je mnogo, vezano i za Haški sud, neće uticati na taj dosledan i tvrd stav - smatra Bocan Harčenko.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Vitez Koja

    12. jun 2021 | 13:07

    Sinoć gledam neku emisiju, dokumentarac iz vremena 1953kada je SSSR hteo da napadne Jugoslaviju, jer smo im navodno ugrožavali bezbednost, a Ameri i Britanci nas branili ispred UN-a.Sada je obrnuto.Naravučenije, obrni, okreni geopolitika se menja, ali mi smo stalno u procepu i banani.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA