
Zavišić: Rezolucijom o Srebrenici niko nije dobio ništa, osim nove teme za podele
Potpredsednik Skupštine Vojvodine Nemanja Zavišić izjavio je danas da donošenjem rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN u maju prošle godine ni Bošnjaci, ni Srbi, ni međunarodna zajednica nisu dobili ništa osim nove teme za podele.
"Danas smo dalje od pomirenja nego što smo bili pre te rezolucije", rekao je Zavišić za Tanjug.
Prema njegovim rečima, cilj te rezolucije je da se na srpski narod svali kolektivna krivica za ono što se desilo u Srebrenici i za sve ratove devedesetih godina, kako bi se opravdalo postojanje Haškog tribunala koji je sudio samo Srbima i gde su sve presude donete samo za zločine čije su žrtve bili Bošnjaci i Hrvati.
Zavišić je istakao da rezolucija o Srebrenici ima čist politički cilj, a to je svaljivanje na srpski narod kolektivne krivice i priprema terena za ukidanje Republike Srpske.
Na pitanje zašto se pitanje Srebrenice ponovo pojavljuje u domaćoj političkoj javnosti i to u ovako napetoj atmosferi, Zavišić je rekao da se 30 godina nakon zločina u Srebrenici taj zločin i dalje politizuje zato što je bošnjačkoj naciji neophodan veliki mit na kojem bi zaokružili svoj nacionalni identitet i da im je Srebrenica poslužila kao prilika za to.
Naveo je da je drugi razlog za politizaciju zločina u Srebrenici to da se danas, 30 godina od Dejtonskog sporazuma, može konstatovati da je BiH nefunkcionalna država i da Dejtonski sporazum ne funkcioniše u praksi onako kako je zamišljeno 1995. godine.
Zavišić je rekao da se priča o navodnom genocidu u Srebrenici forsira da bi se u uzročno-posledičnu vezu doveo nastanak Republike Srpske sa zločinom koji se desio u Srebrenici, odnosno da bi se stavio znak jednakosti da je RS genocidna tvorevina i tvorevina koju treba ukinuti.
"U Srbiji niko ne negira taj zločin, ali za koji svi jasno i glasno kažemo da nije genocid. To potvrđuju i najveći svetski stručnjaci za pitanje proučavanja zločina genocida. Danas, posle 30 godina, mi se zbog politike i političkih ciljeva stranih centara moći nalazimo u začaranom krugu iz kog tri decenije nismo uspeli da izađemo", kaže zavišić.
Odgovarajući na pitanje šta je pokazalo prošlogodišnje glasanje o rezoluciji o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN, Zavišić je rekao da sam način na koji je ta rezolucija usvojena predstavlja veliku diplomatsku pobedu Srbije zato što je u nemogućim uslovima i okolnostima, mudrom politikom i diplomatskom borbom srpskog tima Srbija uspela da izdejstvuje da 109 od 193 države članice UN ne glasaju za usvajanje rezolucije o Srebrenici.
Zavišić je istakao da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić prošle godine doneo jednu tešku i hrabru odluku da se suprotstavi donošenju rezolucije o lažnom genocidu u Srebrenici, iza koje su stajale najmoćnije svetske sile, SAD, Nemačka, kao i Ruanda.
"Ta rezolucija nije usvojena ni apsolutnom većinom, odnosno većinom od ukupnog broja članica UN, ni kvalifikovanom većinom, kakvo je pravilo da se inače rezolucije o genocidu usvajaju. Srbija se tu suprostavila najmoćnijim silama na svetu i uspela da izdejstvuje da većinsko čovečanstvo ne glasa za tu rezoluciju", naveo je Zavišić.
Prema njegovim rečima, najmoćnije sile su pokazale da pravnim političkim nasiljem mogu da nametnu donošenje rezolucije, bez obzira na stav većinskog čovečanstva i većinu u Generalnoj skupštini UN.
Zavišić je istakao da zbog toga ova rezolucija nema nikakav legitimitet, legalitet niti uporište u međunarodnom pravu i dodao da će ona doprineti samo stvaranju novih podela.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Jezivi snimci posledica požara u Topličkom okrugu: Proglašena i vanredna situacija
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.