Vrhovni sud u Prištini odbacio žalbu Samoopredeljenja na sertifikaciju Srpske liste

E. K.
E. K.    
Čitanje: oko 1 min.
  • 1

Vrhovni sud u Prištini odbacio je žalbu dvojice članova CIK-a iz Samoopredeljenja na odluku izbornog panela za žalbe i predstavke o sertifikaciji Srpske liste za lokalne izbore 12. oktobra.

Prema odluci vrhovnog suda, Sami Kurteši i Aljban Krasnići nemaju legitimitet da podnesu žalbu, jer nisu direktne strane u odluci izbornog panela, prenosi Koha.

Sudsko veće je navelo da pravo na podnošenje žalbe vrhovnom sudu na tu odluku, pored pravnih lica ima samo CIK, kako je definisano zakonom o opštim izborima.

Samoopredeljenje je 26. avgusta vrhovnom sudu u Prištini podnelo žalbu na odluku izbornog panela za žalbe i predstavke, kojom je centralnoj izbornoj komisiji naloženo da Srpskoj listi odobri učešće na lokalnim izborima na Kosovu i Metohiji raspisanim za 12. oktobar.

Izborni panel za žalbe je 24. avgusta poništio odluku CIK-a da odbije potvrđivanje kandidata Srpske liste zbog, kako je navedeno, procene da nisu ispunjavali zakonske kriterijume za učešće na izborima.

Predstavnici Srpske liste su u žalbi na odluku CIK-a istakli da je ona protivzakonita i diskriminatorska i ukazali da je kancelarija za registraciju, potvrđivanje i finansijsku kontrolu političkih subjekata dala 20. avgusta preporuku CIK-u za potvrđivanje kandidata te stranke.

Samoopredeljenje je i pred izbore za skupštinu privremenih institucija održane 9. februara pokušalo da spreči sertifikaciju Srpske liste, pa je njena prijava za učešće na izborima overena tek psole presude vrhovnog suda.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Teodora Ristovski: Nadam se da će posle predstave "Igra" deca reći šta zaista osećaju

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Miško

    29. avgust 2025 | 14:28

    Znači tamo je vrhovni sud nezavistan... Samo kažem...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA