PAO DOGOVOR: Ponovo vize za Balkan?

Savet ministara EU i Evropski parlament postigli dogovor o mehanizmu za privremeno vraćanje viznog režima za neke balkanske zemlje. Na pitanje da li preti opasnost da vize budu vraćene Srbiji, izvori u EK su ponovili da će jedino merodavno biti činjenično stanje koje se ustanovi u EU

  • 3

Savet ministara EU i Evropski parlament postigli dogovor o mehanizmu za privremeno vraćanje viznog režima za neke balkanske zemlje, tvrdi agencija Beta.

Na pitanje da li preti opasnost da vize budu vraćene Srbiji, izvori u EK su ponovili da će jedino merodavno biti činjenično stanje koje se ustanovi u EU.

Kako saznaje agencija Beta, postignut je potpuni politički dogovor o utvrđivanju mehanizma, ali je glasanje o tome u Odboru za građanske slobode EP iz tehničkih razloga odloženo za drugu polovinu januara.

Kako su Beti rekli upućeni zvaničnici u ovom odboru EP, politički je još u decembru sasvim usaglašena "zaštitna klauzula" režima bez viza za zapadnobalkanske zemlje.

Tom klauzulom bi vize bile vraćene ako se utvrdi da je iz tih zemalja došlo do naglog povećanja "lažnih azilanata" ili priliva ilegalnih imigranata u EU.

Predstavnica za štampu u Odboru za građanske slobode EP Isabel Nadkarni je objasnila da će, umesto sutra - kako je bilo planirano, glasanje o "zaštitnoj klauzuli" biti 21, 22. ili 31. januara.

Odlaganje je proceduralno-tehničko jer je nužno, kako je dodala, da se tekst tog mehanizma pravno i jezički "dotera" i usaglasi.

Sama sadržina "zaštitne klauzule" je u potpunosti prihvaćena u konsultacijama Saveta ministara EU i EP, naglasila je Isabel Nadkarni.

Podsetimo, izvestiteljka Evropskog parlamenta za viznu liberalizaciju Tanja Fajon juče je za B92 rekla da je raniji dokument, po kojem bi postojala veća opasnost za suspenziju viznog režima Srbiji "propao", a da je sadašnji predlog mnogo bolji. Ona je ponovila i da se nada da Zapadnom Balkanu neće ponovo biti uvedene vize.

EP je juče saopštio da je "zaštitna klauzula" za bezvizni režim usvojena na zahtev nekoliko zemalja EU koje su ustanovile naglo povećanje broja neosnovanih zahteva za dobijanje azila državljana nekih zemalja Zapadnog Balkana, posle uvođenja bezviznog režima sa EU.

Kako je agenciji Beta rečeno u Evropskoj komisiji (EK), "zaštitna klauzula" može stupiti na snagu pošto stručnjaci EK utvrde činjenice o prilivu lica koja zloupotrebljavaju režim bez viza za putovanje u "šengenski prostor" Unije i kad Evropska komisija to predloži Savetu ministara EU.

Zvaničnici u Evropskoj komisiji su prethodno stavili do znanja da se u zahtevima upućenim Briselu za usvajanje ubrzanog postupka za eventualno vraćanje viza, poimence ne pominje nijedna zemlja Zapadnog Balkana.

Na pitanje da li preti opasnost da vize budu vraćene Srbiji i Makedoniji, izvori u EK su danas ponovili da će jedino merodavno biti činjenično stanje koje se ustanovi u EU.

Zemlje članice EU bi tada, i na osnovu svojih podataka, mogle zaključiti da je na tri, šest ili više meseci nužno vratiti vize nekoj državi Zapadnog Balkana, ako se utvrdi da je došlo do "vanredne situacije" i mogućeg ugrožavanja bezbednosti prostora EU.

Savet ministara članica EU takvu odluku donosi "kvalifikovanom većinom" glasova, što znači da je potrebno 73 odsto glasova svih članica EU. Pritom glas najvećih zemalja Unije ima "specifičnu težinu" od 29 bodova, a najmanjih tri ili četiri boda.

Povodom tvrdnji medija da je u poslednje vreme došlo do naglog povećanja broja "lažnih azilanata", u ogromnoj većini Roma, iz nekih država Zapadnog Balkana, predstavnik za štampu evropske komesarke za unutrašnje poslove Mikele Čerkone je Beti rekao da će se pravi podaci znati tek pošto stručnjaci Evropske komisije uskoro daju izveštaje o tome i kada se to sravni s podacima zemalja članica EU.

U oktobru prošle godine su prvenstveno Nemačka, Švedska i Luksemburg, ali i neke druge članice EU, u kojima je došlo do naglog povećanja broja "lažnih azilanata", zatražile da se hitno u Evropskom parlamentu uvede "zaštitna klauzula" kojom bi se u slučaju nagle i velike zloupotrebe bezviznog režima mogle privremeno ponovo uvesti vize nekim zemljama Zapadnog Balkana.

(I. M. / Izvor: Beta)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Teme

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA