Menja se Ustav zbog Kosova i EU?

Izmene Ustava najviše diktiraju put Srbije ka Evropskoj uniji i dijalog o budućnosti Kosova i Metohije. Dačić: Promena samo uz konsenzus. Selaković: Izmene kad uđemo u EU

  • 8

Sve je izvesnije da približavanje EU i eventualni dogovor o KiM otvaraju prostor za promenu Ustava.

Ove izmene najviše diktiraju put Srbije ka Evropskoj uniji i dijalog o budućnosti Kosova i Metohije. Jer, procenjuje se da će neke ustavne odredbe morati na doradu radi usklađivanja sa zakonodavstvom EU, ali i da će dogovoreno rešenje sa Prištinom morati da se ugradi u najviši pravni akt.

Bez obzira na to što je za ovu operaciju neophodna podrška najmanje dve trećine poslanika u Narodnoj skupštini, ključni politički akteri ubeđeni su da je to moguće sprovesti.

Premijer Ivica Dačić ne isključuje mogućnost da promena najvišeg pravnog akta bude na dnevnom redu ”ukoliko se dođe do obostrano prihvatljivog rešenja za Kosovo i Metohiju”.

- Svaka inicijativa ili predlog u tom smeru mora da bude deo ozbiljnog političkog paketa i iscrpne stručne rasprave, jer je za taj krupan potez neophodan najširi nacionalni konsenzus - rekao je Dačić za ” Večernje novosti”.

Ni ministar pravde i član predsedništva SNS Nikola Selaković ne isključuje mogućnost ustavnih izmena.

- Kada jednog dana bude ušla u Evropsku uniju, Srbiju očekuje promena Ustava, jer je kroz to prošla svaka zemlja na tom putu - kaže  Selaković, čija je stranka još pre dve godine predala zvaničan zahtev za izmenu Ustava, po kojoj bi se broj poslanika sa 250 smanjio na 125.

I Vladimir Ilić, zamenik predsednika URS, slaže se da su neophodne ustavne promene.

- Zalažemo se za izmene Ustava, jer smatramo da je potrebno smanjiti broj poslanika, izmeniti izborni sistem i povećati broj izbornih jedinica i omogućiti direktan izbor gradonačelnika. To su neki od preduslova za razvijanje koncepta suštinske decentralizacije Srbije za koju se od početka zalažemo. Postoji očigledna politička volja da se Ustav menja, pošto se tome jedino protivi DSS - istakao je Ilić.

Borislav Stefanović, član predsedništva DS, smatra da će promena Ustava, uz odredbe o KiM, otvoriti čitav niz drugih pitanja.

- Osim o broju poslanika razgovaraće se sigurno i o ovlašćenjima Vojvodine, manjinskim pravima - kaže Stefanović.

Promenu Ustava zagovaraju LSV i SVM koji zahtevaju više ovlašćenja i jači status Vojvodine.

- Tražili bismo da se ubaci odredba da je Srbija država svih građana koji u njoj žive i da Vojvodina dobije ozbiljnije nadležnosti -predlaže Balint Pastor, funkcioner SVM.

LDP bi insistirala na izmeni odredaba o KiM, kao i delova o ljudskim pravima, decentralizaciji, ekonomskim slobodama.

Jedina parlamentarna stranka koja se čvrsto protivi promeni Ustava jeste DSS.

- Ustav predstavlja poslednju branu razbijanja Srbije i otimanja Kosova i Metohije. Zbog toga smo sigurni da neće doći do njegove promene - rekao je Petar Petković, portparol te stranke.

(M. B. / Izvor: Večernje novosti)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Traktor

    23. mart 2013 | 00:59

    Da bi se u ustavu promenila njena teritorijalna suverenost , potrebno je raspisati referendum.

  • dalibor

    23. mart 2013 | 00:27

    Kakva crna Evropska Unija bre? Hocete da Srbija vise ne postoji? Srbija nece nikad uci u EU. To su samo koraci prema unistavanju cele Srbije!

  • rade

    23. mart 2013 | 02:43

    Za takva promene potreban je referendum pa da vidimo sta ce te onda

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA