Evropska komisija može lako da zamrzne pregovore
Nacrt pregovaračkog okvira daje mogućnost Evropskoj komisiji da zamrzne pregovore sa Srbijom ako opstruira pregovore s Kosovom, javljaju izveštači iz Brisela.
Od Srbije se očekuje da pokaže vidljiv i održivi napredak u odnosima s Kosovom, a Nacrt sugeriše da čitav pregovarački proces u jednom trenutku treba da rezultira potpisivanjem pravno obavezujućeg sporazuma dve strane.
Stavljanje Kosova u centar pregovora i istovremeno insistiranje na uravnoteženom napretku u svim oblastima podrazumeva da nijedno pitanje u procesu ne može značajno da zaostaje za drugima, u protivnom, EK zadržava pravo da blokira kompletan proces pregovaranja.
Podseća se da je normalizacija odnosa s Prištinom tema poglavlja 35, koje će biti otvoreno istovremeno s poglavljima 23 (pravosuđe i osnovna pitanja) i 24 (pravda, sloboda i bezbednost), te da će te teme biti na dnevnom redu tokom celog pregovaračkog procesa.
Pravila po kojima će se proces pregovaranja odvijati nalaze se u stavu 6 Nacrta, u kojem se, kako navodi RSE, kaže da je potrebno obezbediti ravnotežu u napretku pregovora u različitim poglavljima.
Zaostajanje napretka u oblastima koje pokrivaju poglavlja 23 i 23 a s obzirom da je u njima reč o vrednostima na kojima je zasnovana Unija, dalo bi pravo Komisiji da zatvori pregovore i to na sopstveni zahtev ili predlog trećine država članica, koje i donose odluke o eventualnom zamrzavanju pregovora kvalifikovanom većinom glasova.
Stav 7 dokumenta predviđa da zaustavljanje pregovora može nastupiti zbog ozbiljnih problema u pregovaračkom procesu Prištine i Beograda, odnosno u slučaju da napredak ka punoj normalizaciji odnosa sa Kosovom iz poglavlja 35, značajno zaostane za napretkom u ukupnim pregovorima.
U dokumentu se navodi i da ukoliko Srbija ne bude imala konstruktivan pristup, odnosno ne bude sprovodila sporazume postignute u dijalogu s Prištinom, to može da dovede do zastoja ili prekida pregovaračkog procesa.
U Nacrtu se pominju već poznati zahtevi Srbiji - da sprovodi dogovore s Kosovom, da poštuje principe uključivanja Kosova u regionalnu saradnju, da probleme rešava dijalogom i da sarađuje sa Euleksom.
Države članice EU trebalo da usvoje Nacrt pregovaračkog okvira sa Srbijom jednoglasno, a imajući u vidu da je Evropski savet kao rok otpočinjanja pregovora odredio 24. januar.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Da li Srbija podržava zabranu društvenih mreža za mlađe od 18 godina? Evo šta su nam rekli građani
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Ivke
I sada idemo svi: "Kosovo je srce Srbije, srce Srbije". Zadnji red da ne zbusava, Ivica , Aco pevajte ko na predizbornim mitizima: " Srce Srbije, Srbije".
Podelite komentar
Klo
"i tebe sam sit EU,dabogda se zapalila"!!!!
Podelite komentar
Duško
SRBIJO BUDI PAMETNA I ODUSTANI OD EU!! BOŽE POMOZI SRPSKOM NARODU!!
Podelite komentar