U Srbiji za život potrebna plata od 700 evra!

Imajući u vidu cene, u Srbiji bi plata trebalo da bude između 700 i 1.000 evra, rekao je predsednik Privredne komore Srbije Željko Sertić. Privrednici tvrde da je to daleko od mogućnosti i da proizvodna preduzeća daju maksimum 400 evra

  • 9

Prosečna zarada u Srbiji iznosi 44.000 dinara. Tolika je otprilike i u trgovini. U industriji je nešto veća od 50.000. Ovaj prosek podigle su, međutim, zarade u proizvodnji duvana, naftnih derivata i lekova, koje su u oktobru iznosile 110.000 dinara.

- Zakoni o radu, stečaju i privatizaciji na kojima radi vlada jesu važni, ali mi imamo drugi problem. Za dobro poslovanje su potrebne dobre plate. Imajući u vidu cene, u Srbiji bi plata trebalo da bude bar duplo veća od prosečne - rekao je Sertić, uz ocenu da će 2014. biti godina zaokreta i velikih izazova.

Direktor kompanije "Metalac" Petrašin Jakovljević kaže da je to maksimum u trenutnim okolnostima.

- Voleo bih da vidim proizvodno preduzeće koje radnicima može mesečno da daje po 700 evra. U Srbiji to nije realno. Možda u delatnostima koje se bave telekomunikacijama ili finansijama, ali u prerađivačkoj industriji to ne može da bude više od 45.000 dinara - kaže Jakovljević.

Prosečna zarada u Hrvatskoj je 850 evra. Cene u ovoj zemlji, međutim, ništa nisu veće nego u Srbiji. Maksimalnih 20 odsto skuplje su osnovne životne namirnice, ali su jeftiniji higijena, tehnika, automobili, čak i garderoba. Nižu prosečnu platu od Srbije u regionu ima BIH gde građani zarađuju 422 evra mesečno. I ovde su, međutim, cene niže nego u Srbiji. Egzistencijalni proizvodi poput mleka, šećera, brašna jeftiniji su i do 15 procenata.

Ekonomista Vladana Hamović smatra da je kriza najviše pogodila one koji imaju prosečna primanja, a takvih je oko 60 odsto među zaposlenima.

- Sigurno je najteže ljudima koji ne rade ili imaju najniže zarade, ali se skupoća lomi na onima koji imaju prosečnu platu. Hrana sa 40 odsto učestvuje u kućnom budžetu - kaže Hamovićeva.

(Telegraf.rs/ Izvor: 24sata.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Marrina

    23. decembar 2013 | 13:46

    Prosecna plata je 44.000 din ako u taj prosek ubrajate politicare i poslanike koji imaju plate minimum 2000e..Izvucite prosek bez njih i videcete da je prosecna plata 25.000 ili ti minimalac...Sa tim ne moze da se zivi...

  • Cp6uH

    23. decembar 2013 | 14:12

    Znaci fali mi 500 eur, mesecno...

  • Patriota

    23. decembar 2013 | 17:00

    Dal vidite da nas prave budalama. Nego motke u ruke pa na ulicu da pobijemo državne lopine. Najveći kriminalci su u javnom sektoru. P. S. Ništa bez grdjanskog rata neće biti kako treba!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA