U Srbiji se svakog dana iseljava po jedan muškarac zbog porodičnog nasilja

Primena novog Zakona o sprečavanju nasilja u porodici pokazala je statistiku koje većina nas nije bila svesna

  • 12

Svakoga sata jedan muškarac bude iseljen iz kuće zbog nasilja u porodici, a jednom bude izrečena mera zabrane prilaska zbog novog Zakona koji je stupio na snagu 1. juna.

Izudarao je kutlačom po glavi i pretio da će je zaklati: Medicinsku sestru iz Bujanovca zverski pretukao muž njene drugarice

Više od 2.600 nasilnika u proteklih mesec i po dobilo je zabranu prilaska svojim žrtvama, ili su izbačeni iz stana gde su sa žrtvama živeli.

Iako je novi Zakon protiv nasilja u porodici počeo da daje rezultate, svedoci smo brutalnih ubistava ljudi optuženih i osuđivanih za nasilje u porodici.

Psiholog Dragana Barišić smatra da o nasilju u porodici treba što više govoriti.

- Smatram da je u poslednje vreme možda više medijski zastupljeno nasilje u porodici, a da je nasilje postojalo dugi niz godina unazad, ali da su možda žene koje češće trpe nasilje, upravo zbog toga što je to neka tabu tema, prikrivale da to postoji - navodi Barišićeva.

Foto: Profimedia/ Alamy

- S druge strane mislim da se velika pažnje pridaje u medijima, što ne bi trebalo da bude slučaj, jer mislim da to nekako one potencijalne nasilnike na neki način ohrabruje da rade to što ne bi trebalo nikako da rade - dodaje ona.

Novi zakon je i donesen da bi se nasilje smanjilo, a njegovi efekti vidljivi su kada se pogleda statistika.

Od početka primene zakona protiv nasilja u porodici policija je podnela 2.626 hitnih mera, od toga 910 za udaljenje nasilnika iz stana, a 1.716 mera zabrane stupanja u kontakt sa žrtvama.

Reč je o policijskim merama, do 48 sati, a u 56 slučajeva došlo je do kršenja zabrane kada su počinioci osuđeni na 60 dana zatvora.

Za to vreme sudovi su izrekli više od 1.300 pomenutih hitnih mera u trajanju do 30 dana.

Foto-ilustracija: Profimedia/Panthermedia

Mogućnost udaljavanja nasilnika iz stana odmah, a kasnije i sudskim putem data je jer su žrtve uglavnom socijalno i ekonomski nezbrinute.

- Time se daje i šalje poruka ostalim nasilnicima da vode računa o svom ponašanju, i da jednostavno niko od nas nije takav da može bilo ko da ga tuče, već da se problemi rešavaju, ukoliko postoji nesloga, netolerancija, da se rešavaju brakorazvodnom parnicom i da nikako ne sme nešto nasiljem da se rešava - kaže Barišićeva.

Zbog tri ubistva koja su se nedavno dogodila u centrima za socijalni rad policija je izvršila 1.918 obilazaka tih ustanova u svim gradovima i opštinama.

Sa druge strane centri su se u 37 slučajeva obratili policiji da njeni službenici budu prisutni u prostorijama centra prilikom postupanja službenika socijalnih radnika.

(Telegraf.rs/B92)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA