Gorska služba spasavanja prima nove članove: Prijava do 15. septembra!

Gorska služba spasavanja raspisala je konkurs za nove kandidate koja se održava u 11 gradova Srbije gde će se i obaviti testiranje potencijalnih kandidata

  • 1

Testiranje kandidata za osnovni kurs Gorske službe spasavanja Srbije održava se u 11 gradova širom zemlje, a prijave se mogu podneti do 15. septembra, saopšteno je danas iz te službe.

Ne moraš da budeš Supermen da bi bio superheroj - kako da postaneš spasilac (VIDEO)

Testiranja se održavaju u Beogradu, Boru, Zaječaru, Kruševcu, Nišu, Vladičinom Hanu, Novom Sadu, Užicu, Kragujevcu, Raški i Pirotu.

Detalji vezani za kriterijume fizičke spreme koji moraju biti ispunjeni na uvodnom testiranju, kao i za trajanje i strukturu kursa nalaze se na internet stranici Gorske službe spasavanja Srbije

Gorska služba spasavanja Srbije je dobrovoljna i neprofitna organizacija čiji je osnovni cilj pomoć i spasavanje u nepristupačnim planinskim i urbanim uslovima.

Foto: Gorska služba spasavanja Srbije

Spasiti ljudski život, pomoći čoveku u nevolji, osnovni je zadatak te službe. Osnovali su je 1952. godine iskusni alpinisti Planinarskog saveza Srbije, dok danas službu sačinjava oko 250 aktivnih spasilaca, od kojih su mnogi iskusni planinari, visokogorci, alpinisti, sportski penjači, speleolozi, ronioci i skijaši.

U svojim redovima služba ima lekare, doktore nauka, inženjere, pripadnike vojske, specijalnih jedinica policije, studente...

U saopštenju je navedeno da je dijapazon aktivnosti spasilaca veoma širok: obavljaju traganje i spasavanje na skijaškim terenima, u opštim planinskim uslovima, obavljaju spasavanje iz jama, pećina i stena.

U svojim redovima imaju spasioce koji su sertifikovani za helikoptersko spasavanje, spasilačke pse, a vrše i spasavanje u urbanim uslovima, u slučaju elementarnih katastrofa, kao što je bio slučaj tokom prošlogodišnjih majskih poplava, kada su spasioci evakuisali i medicinski zbrinuli oko 1.200 stanovnika iz područja ugroženih poplavama.

Godišnje spasioci imaju preko 1.000 saniranih povreda na skijalištima i nepristupačnim planinskim terenima i oko 50 spasilačkih intervencija (pretraga i spasilačkih akcija) u svim delovima zemlje, piše u saopštenju.

Tokom godine spasioci obezbedjuju više od 100 planinarskih akcija, takmičenja u planinskom biciklizmu, orijentaciji, avanturističkih trka i sva ostala dešavanja koja nose odredjenu dozu rizika.

Obuka se održava tokom oktobra na Staroj Planini u periodu od 13. do 22. oktobra plus jedan vikend, dok na kraju sve polaznike očekuje završno polaganje u Beogradu.

Polaznici na kursu stiču osnovna znanja koja su im neophodna kako bi bili spremni da se odazovu pozivu službe i pruže pomoć onima kojima je potrebna.

(Telegraf/Beta)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Pravda je spora ali dostižna

    12. septembar 2017 | 17:24

    Ovo je jako lep i plemenit posao. Leči dušu. Šteta što nisam mladji

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA