Kako su Srbi izgubili "ić" i postali Albanci - ljudi sa duplim imenima i prezimenima

Iako ih oko Skadra živi više od 30.000, Srbi i Crnogorci u Albaniji zvanično ne postoje

  • 22

Srbi i Crnogorci u Albaniji imaju dva imena i prezimena - jedno javno, albansko i jedno tajno, srpsko.

Julian je Srbin iz Albanije. Živi u Tirani, radi u srpskoj firmi, oženjen je Albankom i poštuje SVE naše običaje!

Iako ih oko Skadra živi više od 30.000, Srbi i Crnogorci u Albaniji zvanično ne postoje. Zatiranje nacionalnih manjina u ovoj zemlji počelo je još 1934. godine, kada je albanski kralj Zogu zabranio upotrebu svih imena i prezimena koja nisu albanska.

Tako je Zoran Đoković postao Gezim Đoka, Kanto Đonović dobio je ime Kanto Zefaj, Pavle Brajović se sada zove Pavlo Jakoja, Marko Bašanović nazvan je Bledar Beljaa, a Omer Stanović je dobio ime Imer Imeri. Otac Hajra Čukića nije želeo da promeni ime i dobio je 30 godina zatvora.

- Kada dobijete dete, ono dobije albansko ime, ne pitaju da li ste katolik, pravoslavac ili musliman. Prezime mora da bude kratko. Ne Đonović, nego Đonaj ili Đoni - objašnjavaju Srbi iz Albanije u emisiji Kvadratura kruga.

Da bi se osigurali da neće biti nepsolušnih, postojao je imenik imena koja su Srbi i Crnogorci mogli da daju deci. Neka su bila besmislena i ponižavajuća - Dritarija, što znači prozor, ili Guri, što znači kamen.

Ono što je započeo kralj Zogu, nastavio je Enver Hodža. Srbi koji su 1934. godine izgubili "ić", za vreme Hodže su u potpunosti izgubili imena, nacionalnost, škole...

Foto: Profimedia/Alamy

- Sada smo svi Albanci. Naravno, osećamo se kao Srbi - objašnjavaju oni.

Osim ličnog identiteta, Srbima je oduzet i onaj kolektivni, a istorija je izbrisana. Pravoslavne crkve u Albaniji su srušene ili pretvorene u magacine. Skadar na Bojani zove se tvrđava Rozafa, ostaci crkve Svetog Stefana pretvoreni su u džamiju, a u polju ispred tvrđave srušena je crkva svetog Pavla i podignuta još jedna džamija.

Kao da sve to nije bilo dovoljno, 1966. godine zabranjen je kontakt nacionalnih manjina sa maticom. Srbi u Albaniji najstrože su kažnjavani ako bi gledali televizijske ili sušali srpske radijske programe.

Evo kako su Srbi u Albaniji pretvarani u POPAJE!

- Uhvatili su me jednom kako sam slušao narodnu muziku i na tri dana su me poslali u zatvor. Porodice koje su uhvatili da gledaju TV proterivali su u drugi kraj Albanije - kaže jedan od Srba.

Bilo je to vreme straha, pritisaka i kazni. Hiljade bunkera podignuto na granici sa Jugoslavijom. Ni danas stvari nisu mnogo drugačije. Danas Srbi u Albaniji mogu da vrate ime ili prezime, ali nikako i jedno i drugo. I to samo sudskim putem.

Pogledajte video:

Daljinac

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • petarleskovac

    21. februar 2018 | 21:03

    Samo se Srbiji namece da stiti prava manjina,,,,a nas ne stite nigde u svetu

  • Bane

    21. februar 2018 | 22:33

    A mi njima na KIM,skolstvo,sudstvo,fakultete na Albanskom jeziku.Zato smo i prosli,kako smo prosli.

  • Vota

    21. februar 2018 | 21:31

    Nikada se Srbija nije narocito interesovala za Srbe u Albaniji.Smatralo se to mesanje u unutrasnje stvari druge drzave a u nasu su se svi mesali pa to cine i danas.Trebalo je reciprocno to nametnuti Albancima u Srbiji.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA