≫ 

Na crveno slovo ne sme da se radi: Ruke ne umaramo, pa zašto onda ne možemo ni da uključimo veš-mašinu?

Nije u pitanju samo puk nerad i odmor, već vreme posvećeno Bogu i molitvi

  • 21

Na najvažnije dane pravoslavlja u kalendaru, crveno slovo, ne radi se, a novije tehnologije mogu da unesu zabunu: vrti veš-mašina a ne mi, ni ne preznojiš se ako uključiš usisivača robota. Ipak, istovetnosti možda nema na prvi pogled, ali ona je nemala jer se u veri ne može posmatrati tako bukvalno. Fizički se odmara, ali duhovno se obnavlja.

- Možda radi mašina, ali mi smo incijatori - objašnjava jezgrovito protojerej Aleksandar Sredojević, dodajući da je Bog uvek prisutan.

Stoga, nije u pitanju puko odmaranje ruku, već i vreme posvećeno Bogu i molitvi. 

Pojašnjava to i kroz primer večite problematike eutanazije i preuzimanja, odnosno svaljivanja odgovornosti: Prijatelj je doveo doktoru bolesnu majku i kaže mu: "Daj joj neki lek da prekrati patnje", a lekar mu odgovara: "Ja ću da spremim, ali ti da ga daš svojom rukom", pa je prijatelj odustao.

- Ne treba raditi fizičke poslove. Na svetog proroka Jovana ili Nikolu, na primer, ne treba fizički na zemlji delati, nego za dušu. Pohoditi hramove, kapele, a takođe, posebno kada su postovi, ali i van postova, dobra dela činiti. Naročito za napuštene, zaboravljene i ugrožene. Poželjno je kada je crveno slovo da se ne uključuje veš-mašina, ne čisti stan, ne oru njive, ne seju. Taj dan treba posvetiti duši svojoj. Sedmi dan posvetiti Bogu svome. To je veoma važno i opominje nas na prolaznost, iz zemljaskog u nebeski svet - napominje otac Sredojević.

Kada je trebalo skupiti seno ili požnjeti žito u nedelju, ili na praznik, narod bi govorio: "Uradićemo to, Boga moleći". Foto-ilustracija: Tanjug/Jaroslav Pap

Kuvanje i pranje sudova je dozvoljeno. Postoje neodložni poslovi, a bitni su i motivi čoveka.

- Ne treba raditi uobičajene poslove u njivi. Ali, ako poljoprivrednici žanju da ne naiđe gradonosni oblak, mogu to da čine u Ime Božije. Kada se završi, odu u manastire pa deo tog prihoda daju sirotinji, kao znak zahvalnosti Bogu i blagorodnosti. Postoji i razlika u radu: kriminalca koji pokrade poštenog čoveka, uzme tašnu i novčanik i lekara koji operiše nekog i na crveno slovo i spasi mu život. Važna je vrsta posla, da li se pomaže i dobro čini.

- Zaboravljaju da nije problem u neradu nekog naroda nego u blagorodnosti. Ako 11 ljudi dođe da se moli za oporavak voljene osobe u bolnici, samo deseti dođe da se zahvali. I duhovno treba da se izleči, ne samo fizički, što je potrebno danas narodu koji je mnogo muka prošao.

Ne čisti se na crveno slovo, ali može da se kuva Foto: Pixabay/klimkin

Ovakav vid  ima i duboko istorijsko, egzistencijalno, značenje za pravoslavni srpski narod.

- Crveno slovo jeste znak poštovanja crvene Hristove krvi, ona je boja trijumfa pobede dobra nad zlom, istine nad neistinom, hrišćanstva nad paganstvom... Ono nas opominje kao crveno svetlo na semaforu. Tim danima posebno se proslavlja vaskrs Hrista, ali i ostali svetitelji, veoma zaslužni za pravoslavnu veru. Pravoslavlje je vekovima unazad Srbima koji su bili pod vlašću drugih naroda pomoglo da očuvaju svoj identitet. Da nisu Sveti Sava, Brankovići, Petrovići, pa Karađorđevići čuvali našu veru, nas ne bi bilo - navodi otac Sredojević.

VIDEO: Na verski praznik u Grčkoj Srbi dodiruju Bogorodičine zmije

(M.Ro.)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Vuco

    3. februar 2019 | 16:04

    Popovi izmisljaju gluposti. Prvo su oni neposteni i nisu pravi vernici. Po starom zavetu ne smemo da pijemo vino(alkohol) i jedemo prasice pa jedemo jer je promenjeno u novom. Znaci kako vetar duva. Moze paganski badnjak ostalo od slavljena Dazboga,Volosa,Peruna. Moze paganske slave, moze paganske dace i iznosenje hrane na grobove. To nisu hriscanski obicaji Hrista. Krst nije simbol Hriscanstav nego riba. Krst je samo orudje za smrt kao i giljotina. Hrist se nikad nije krstio kao i Mojsije. Bog je umro u Jasenovcu,Treblinki,Mathauzenu,Ausvicu itd kad se nevine bebe pekle u pecima. Bog i ako postoji ne mesa se u nase stvari i verovatno nije i nasoj dimenziji. Ako se sami ne odbranimo od zlikovaca zaklace nas na Slavi, u kuci, na ulici. Ne uzdajte se u Boga nego samo u sebe i svoje porodice i prave prijatelje. Inace Bog i ako postoji ne ispunjava zelje i ne pritice u pomoc. A ako ne postoji onda jos znaznije mora da se cuvate i branite svoje najmilije. Budite dobri i posteni prema drugima ali odlucni,snalazljivi i hrabri ako ste ugrozeni od zlikovaca. Bog ne pomaze.

  • 👤

    3. februar 2019 | 15:41

    "Сећај се дана одмора да га светкујеш и славиш. Шест дана ради и сврши све своје послове а седми дан је одмор Господу Богу твоме." -каже четврта Божија заповест. "Како да се одмараш? Гле, одмор је само код Бога и у Богу. Нигде више правог одмора нема у овоме свету. Јер ово је свет немира, као један вртлог. Посвети седми дан искључиво Богу, и тако ћеш се у истини одморити и новом снагом запојити."-каже свети владика Николај. Дуго сам искрено и сам био у недоумици шта је то "прави одмор" недељом и заповедним празником (црвено слово), пошто углавном у граду сви живимо "300 на сат" и после 12 сати на послу за кућу не остаје много времена. Тако се мој одмор састоји у потпуној посвећености Богу и породици. А кад нешто баш морам, прекрстим се, па са молитвом на уснама и уз оно наше српско "Боже опрости"...

  • Marina

    3. februar 2019 | 15:35

    Na crveno slovo se ne uključuju veš mašinina i usisivač. Poštovanje iznad svega...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA