≫ 

Srbi bili ubeđeni da stiže ledeni talas iz Amerike, a ovo je prava istina: Vreme kreće da divlja, za vikend pravo ludilo (DUGOROČNA PROGNOZA)

Temperatura skače na dvocifreni plus za vikend, ali imaćemo druge probleme

  • 2

Severnu Ameriku ledi nezapamćeni minus, sa izmerenih -54 stepena hladnije je nego na Antarktiku. U Srbiji - možemo da odahnemo. Opasnost strahovite zime nas je zaobišla, štaviše za vikend nas očekuje "malo proleće", a onda se ponovo menja godišnje doba. No, ne toliko drastično, kao za nalet ledenog talasa u februaru.

- Sledeće sedmice temperatura će postepeno padati u odnosu na vikend. Nakon 5. ili 6. februara vratiće se zima, ali ne ekstremno. Vrednosti će se samo vratiti na normalne parametre, tipične za mesec februar - kaže meteorolog "Weather 2 Umbrella" Đorđe Đurić.

Ipak, imaćemo sopstveni mali rolerkoster. Po temperaturi delovaće da je prolećno vreme, ali će to doneti druge muke.

- U narednih sedam, osam dana, sigurno zasada je da nema ledenog talasa. Temperatura će biti povećana tokom vikenda, koji će biti specifičan sa 15-ak stepeni,  ali ujedno sa jakom košavom. Sneg će se intenzivno topiti na nižim planinama, a u višim će biti topljenja, ali ne intenzivnog - dodaje Đurić.

S obzirom na to da što je datumski dalja, prognozi opada preciznost, moguće je reći samo da do kraja meseca ne bi trebalo da bude strahovite zime.

- Negde oko 9. ili 10. februara očekivan je manji prodor hladnijeg talasa, ali ne i ledeni talas, biće bez debelih minusa. Takođe, očekuju se povremeno kiša, susnežica, sneg, ništa ekstremno na vidiku - ističe meteorolog.

Printskrin: Accuweather
Prva predviđanja ne najavljuju ni dvocifrene minuse Printskrin: Accuweather

EKSTREMI SVE ČEŠĆI

"Polarni vorteks", vazdužna struja koja kružži oko Severnog pola na visini od oko 20 kilometara i uzrokuje vrlo niske temperature u Americi, ne može fizički da dospe do Srbije, ali se kod nas možže očekivati nešto slično, upozorio je danas klimatolog Vladimir Đurdević.

Klimatolog Đurdević, sa Fizičkog fakulteta u Beogradu, objasio je da je u Americi vrlo hladno jer se "polarni vorteks" sa Severnog pola raspao, pa se hladan vazduh spustio, odnosno došlo je do prodora hladnog vazduha.

- To je prirodni fenomen, ali je poslednjih godina primećeno da je možžda češći ili intenzivniji. Uočeno je da su postali intenzivniji i da zato izazivaju toliko pažnje - naveo je Đurdević gostujući u Dnevniku RTS-a.

Kako je objasnio, ovaj "polarni vorteks" ne može fizički iz Amerike da dođe do Srbije, ali je moguće da se nešto slično dogodi i kod nas.

Jedan od sličnih ekstrema, podsetio je, dogodio se 2012. kada je bilo vrlo hladno, a palo je dosta snega.

Iako je ovaj januar bio hladan, u proseku je topliji od januara iz sredine 20. veka, navodi Đurdević.

S druge strane sveta, u Australiji, temperature se penju i do plus 50 zbog čega je život usporen, a životinje umiru.

Prema Đurdevićevim rečima, ekstremi će biti sve češći i intenzivniji, jer se klima promenila.

(M.Ro.)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA