
Kroji se nova Strategija obrazovanja: Poznato koja deca će morati u vrtić, a šta čeka đake?
Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja započelo stručne konsultacije o okviru za izradu Strategije razvoja obrazovanja i vaspitanja do 2030. godine. Na predloženu platformu svi zainteresovani treba da daju svoj sud, mišljenje i predloge.
Nova strategija predviđa da ni u narednih pet do sedam godina 95 odsto dece uzrasta tri do pet i po godina trebalo bi da bude u vrtićima. One nešto starije, osnovce, očekuje češća provera znanja, kako ne bi mislili da su uspešniji nego što jesu.
- Ako hoćemo strategiju zasnovanu na znanju i kvalitetu, onda moramo za to da napravimo alate i instrumente. Da bi mala matura bila dobra, mi ne možemo da čekamo osam godina da kandidat tu u zadnjem nekom cugu reši neke svoje dileme. Mi moramo da imamo nacionalna testiranja od malena - kaže ministar prosvete Mladen Šarčević.

Profesori kažu da je za novu stretegiju pre svega potrebno obezbediti novac kako bi bila svrsishodna i uspešna.
- Ja ću samo podsetiti da je trebalo 2020. da za obrazovanje izdvajamo šest odsto od bruto nacionalnog dohotka, a mi smo i dalje na 4,15, a u okviri toga nam je i nauka - kaže Jasna Janković, predsednica Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije.
- Bez obzire na našu želju da povećamo kvalitet školovanja, sve dok ne nađemo mehanizam da zaposleni, odnosno nosioci reformi ne osete reformu kao svoju, neće biti zadovoljavajućih rezultata - rekao je prof. Tomislav Živanović, predsednik GSPRS Nezavisnost.
Esnaf smatra da je pre svaga važno da se strategija bavi ljudima u sistemu i prilagodi potrebama razvoja društva.
- Neće nam biti lako da u narednih deset godina pretpostavimo koja će zanimanja biti prioritetna, koja će možda biti manje interesantna u odnosu na današnji period, ali je svakako značajno da obrazovanje prilagodimo potrebama razvoj društva - kaže prof. Danimir Mandić, dekan Učiteljskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Narednih meseci biće predstavljeni planovi za srednje i visoko obrazovanje, za učenički i studentski standard i finansije, kako bi strategija mogla da se usvoji tokom jeseni.
Video: Da li su đaci prvaci spremni za prvi školski dan
(Telegraf.rs)
Video: Održana tribina "Uloga i značaj Posebnih jedinica policije", povodom obeležavanja 33. godišnjice
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Ana
Zasto dete, koje je drugi razred ima 4 knjige iz srpskog, 3 iz matematike itd. Torbe su im preteske. Gradivo se ne uci vec se prelece sa lekcije na lekciju da bi se upisalo u dnevnik da je gradivo zavrseno. Ministrarstvo da razmilja o kvalitetu a ne o kvantitetu.
Podelite komentar
Sam
Programiranje dece.Deca bez detinjstva...
Podelite komentar
Tama
Jadna deca,stalno nesto izmisljaju,nece imati vise vremena a niti ce znati sta je IGRA,vec cim progovore odmah im dajete knjige u ruke i kompjutere pa neka postanu roboti
Podelite komentar