Dr Nestorović otkrio zastrašujuće detalje: "Respirator može da pocepa pluća pacijentu"

Prof. dr Branimir Nestorović je rekao da pacijent koji je zaražen korona virusom ima nekoliko mogućnosti

  • 74
Branislav Branimir Nestorović Pulmolog Foto: Tanjug/Dragan Kujundžić

Srbija je u šestoj nedelji borbe sa epidemijom korona virusa, a do sada je u našoj zemlji obolelo 3.380 ljudi, a 74 osobe su izgubile bitku sa ovom teškom bolešću.

Stručnjaci svakodnevno objašnjavaju da je borba za život svakog pacijenta veoma teška, a prof. dr Branimir Nestorović otkrio je da je najteže kada pacijenta treba staviti na respirator, i da ta procedura može da bude veoma opasna.

Kada pacijent dođe u stanje da treba da se stavi na respirator, njegova pluća su oštećena, ali mi ne možemo da znamo koliko. Mi ta pluća uduvavamo vazduh i taj pritisak može biti jako opasan za pacijenta. Podaci iz Engleske su da 51 odsto pacijenata koji ode na respirator umre. U Srbiji je to 40 odsto. Kada na oštećena pluća primenite taj pozitivan pritisak, vi ih pocepate - objasnio je Nestorović.

Kako je rekao, pacijent koji je zaražen korona virusom, ima nekoliko mogućnosti:

- Prva je da mu nista ne bude. Oni koji se inficiraju, 80 odsto njih ima lakši oblik. Jedan broj pacijenata, oko 5 odsto ima zapaljenje pluća i uglavnom bude dobro. Njima se stavlja kiseonik, daju se antibiotici. Jedan procenat od tih 5 odsto idu na respirator. Njihov autoimuni proces, u želji da se odbrani od virusa, ošteti pluća i gomilu drugih organa, najpre srce, pa bubrege, pa svi organi počnu da popuštaju. Najčešće se na kraju umre od srca. Lekari se uvek trude da pacijente što kasnije stave na respirator.

- Pacijent bi trebalo da se okreće jer mu se na taj način olakšava disanje. Tada se pacijent okrece pacijent na stomak, što je jako komplikovano zbog respiratora - rekao je Nestorović.

Podsetimo, dr Predrag Kon je ranije rekao da je merama prevencije koje je Srbija preduzela epidemija korona virusa razvučena i potrebno je 12 nedelja da se ona smiri.

OBOLELI KONTAKT KON Foto: Tanjug/Vlada RS/Slobodan Miljević

On je dodao da ovaj virus pripada respiratornim, a respiratorne infekcije imaju tipične epidemijske procese koji traju šest do osam nedelja bez mera koje je Srbija preduzela.

- Sa tim merama se čitava situacija menja. Mi smo namerno to produžili, šest do osam nedelja je uobičajeno da smo pustili da se virus širi i da nismo ništa radili. S obzirom na to da je to novi virus, nismo znali previše o njemu, u međuvremenu smo saznali, i zbog toga smo mi razvukli taj period na 10 do 12 nedelja. Zato sam danas govorio o svom optimizmu, to su razlozi zbog kojih gajim taj optimizam jer kako sam rekao, sada je počelo drugo poluvreme u kome mi vodimo - rekao je Kon.

Na ovoj stranici možete pratiti podatke o obolelima od korona virusa iz svih zemalja sveta.

Video: Respiratorna infekcija ne prolazi tek tako: Kon savetuje da svako sa simptomima ide u ambulantu

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • NBG

    11. april 2020 | 23:44

    Ovo da počneš u inostranstvu da se lečiš. Našim doktorima više ništa ne verujem!

  • Lilith

    11. april 2020 | 23:52

    Poštovani gospodine doktore, narod je svakako u strahu propraćenom agonijom i napadima panike. Nemojte ubijati ono malo preostalih nerava kod ljudi ovakvim izjavama. To što ste rekli jeste isto kao da je Vama neko rekao "Dobili ste na lotou, ali ste dobili i rak".

  • OMG

    11. april 2020 | 23:39

    Ovom coveku pod hitno narediti da ne izlazi iz kuce

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA