≫ 

Doktor Kon: Donošenje torte na posao podstiče širenje korone, virus se vraća

"Mi moramo da računamo na to da je to borba na dug tok i da počnemo da razmišljamo da nema ni govora o tome da će nas virus napustiti"

  • 1
SRBIJA KORONA KONFERENCIJA UČESNICI PANELA U SUSRET DRUGOM TALASU Foto: Tanjug/Tara Radovanović

Komentarišući najnovije podatke, epidemiolog dr Predrag Kon rekao je za RTS da nema dileme da se korona virus vraća.

- Da li će da se vraća većom snagom, to ćemo sačekati. Ovaj virus nam je pokazao da ništa ne znamo o njemu, a da je on pokazao da je u ovim mesecima, u ovom delu godine itekako aktivan i sposoban da se prenosi - rekao je dr Predrag Kon tokom gostovanja u emisiji Oko.

Kon je dodao da treba naglasiti da se virus u Beogradu najviše prenosi na određenim proslavama, kao što su žurke i rođendani, ali i donošenjem torte u firmu.

- Međutim, mi imamo skoro između 57 i 58 posto onih koji ne znaju kako su se zarazili, što jasno pokazuje da je virus u cirkulaciji u Beogradu - kazao je Kon i dodao da je nova situacija nešto što ne može da se ignoriše i da mora vrlo ozbiljno da se shvati i da mora da se apeluje na građane da ponovo počnu da se pridržavaju mera.

Načelnik Klinike za anesteziologiju Kliničkog centra u Nišu prof. dr Radomir Janković rekao je da su se svi u Kliničkom centru u Nišu nadali da, posle udara krajem marta i u prvoj polovini aprila, nikada više neće biti pred takvim iskušenjem.

Maska, pločnik, pod, pločnik, đubre, ulica, koronavirus Foto: Tanjug/AP

- Prve nedelje maja jesu možda ukazivale na to, ali situacija se dramatično menja. Mi pratimo situaciju za velika žarišta na jugu Srbije, koja se od početka nisu ni gasila, a to su Vranje i Leskovac, jer praktično smo mi i povezani sa njima i nama 80 posto pacijenata, čak i onih najtežih koji su, nažalost, na respiratorima, dolaze iz Leskovca i Vranja. I svakog dana saniteti dovoze nove i jako teške respiratorno ugrožene pacijente - rekao je profesor Radomir Janković.

Radomir Janković je dodao da su nauka i patofiziologija pokazali da je kovid 19 jedno sistemsko oboljenje za koje još uvek nema rešenja.

Direktor Opšte bolnice u Novom Pazaru dr Meho Mahmutović rekao je da je to zabrinjavajući podatak jer se iznenada pojavio veliki broj obolelih.

- Prvi slučajevi su počeli 7. juna i sada je to sedamnaesti, osamnaesti dan. Već se sada isti broj javlja, nema naglih skokova. Zdravstveni sistem u Novom Pazaru je ostao očuvan, sve funkcioniše. Jeste otežano jer smo izdeljeni na dva dela - kovid deo i funkcionalni deo - rekao je dr Mahmutović i dodao da rade porodilište, odeljenje za hitne operacije, jedinice za moždane udare i za koronarne poremećaje, ali u smanjenim kapacitetima zbog broja pacijenata koji su naglo počeli da pristižu.

Dodao je da poslednjih dana stižu teški slučajevi sa bilateralnim pneumonijama i da ih je to zabrinulo.

Korona virus Foto: Mateja Beljan

Dr Kon je podsetio da u izolaciju idu oni koji su bolesni, dok u samoizolaciju idu oni koji su bili u kontaktu sa obolelima i da će komunalna milicija proveravati da li se izolacija sprovodi i dodao da je jasno da dolazi do porasta, ne samo kod nas, nego u čitavoj Evropi gde je došlo do popuštanja.

- Mi moramo da računamo na to da je to borba na dug tok i da počnemo da razmišljamo da nema ni govora o tome da će nas virus napustiti - istakao je Kon i dodao da će sve ove aktivnosti sprovoditi do pronalaska vakcine ili sticanja kolektivnog imuniteta.

Kon je naveo da je bilo je očekivano da će zaražavanje tokom leta biti manje i da neće dovesti do teških slučajeva.

- Mi jesmo slušali o tome da se virus širi i na visokim temperaturama. Međutim, činjenica je da smo mi bili pred samo gašenje epidemije i došli do 18 u jednom danu - rekao je Kon.

Dodao je da je epidemija koja je proglašena sama po sebi vanredna situacija.

- Proglašenje na nivou države, to znači da svako na svom području može u okviru svog kriznog štaba da proglasi vanrednu situaciju - istakao je Kon.

Kon je naglasio da treba apelovati ljudima da su javna okupljanja, posebno u zatvorenom, povećan rizik i da, kako je rekao, zatvaranja još uvek nema jer je takva procena.

- Ja bih sve zatvorio. Nemojte pogrešno da me shvatite, ali tako je najlakše da se reši - rekao je Kon dodajući da to nije moguće.

Autobus, gsp, prevoz, maske Foto: Telegraf.rs

Profesor Radomir Janković je rekao da ne bi voleo da, ni zbog svojih sugrađana, ni zbog svojih kolega, ponovo imaju ozbiljne slučajeve zaraze u Nišu.

- Situacija je jako ozbiljna. Epidemiologija nije još uvek razvila sigurnosni sistem sprečavanja širenja bolesti, imunologija i patofiziologija još uvek ne mogu da objasne prirodu bolesti - rekao je prof. dr Radomir Janković i dodao da je dosta ljudi mlađe populacije u Kliničkom centru u Nišu izgubilo život.

Imunolog dr Srđa Janković je naveo da imamo potencijalno novo raznuktavanje epidemije

- To znači da moramo više da naglasimo protivepidemijske mere, odnosno preporuke koje su na snazi i koje se pre svega odnose na prevenciju zaražavanja kroz kontakte, na ličnu zaštitu, na dezinfekciju i na opštu pozornost da je virus među nama i da ponovo počinje da se širi - kazao je dr Srđa Janković.

Dodao je da je svako okupljanje potencijalni izvor zaraze.

- Svaki kontakt među ljudima, ukoliko je jedna osoba zaražena, jeste potencijalni izvor zaraze, odnosno mogućnost prenosa zaraze na drugu osobu - naveo je dr Janković.

Dr Srđa Janković je istakao da je siguran da se velika većina građana svih uzrasta ponaša odgovorno.

Vlada Vojvodine je saopštila da se broj zaraženih u Vojvodini se povećava, ali da je situacija pod kontrolom. Od ponedeljka do juče zabeleženo je 67 novih slučajeva.

Profesorka Vesna Turkulov sa Infektivne klinike KC Vojvodine rekla je da je porast obolelih posledica popuštanja mera izolacije koje su bile na snazi prethodnih nedelja.

- Pre svega, to su razne proslave, restorani, stadioni, utakmice i druga okupljanja, tako da je svakako to rezultiralo povećanim brojem obolelih - rekla je dr Turkulov.

Kako je rekla, u odnosu na prvi pik prvog talasa u kojem se još uvek nalazimo, oboleli imaju blažu kliničku sliku.

- Većina njih ima blago povišenu temeraturu, slabost, malaksalost, bolove u mišićima i gubitak osećaja mirisa. Mali procenat njih ima učestale vodene stolice i mali procenat ima kašalj i neke poteškoće sa disanjem - kazala je dr Turkulov.

Dodala je da je moguće da je virus donekle oslabio.

- Prosto se išlo na prirodno prokužavanje populacije. Studije su pokazale da je mali procenat populacije zaražen virusom i prosto se išlo na popuštanje mera da bi se prokužilo, da bi se razvukao epidemijski talas - istakla je profesorka Vesna Turkulov.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA