Stiglo detaljno uputstvo Ministarstva prosvete: Evo kako će se ocenjivati učenici na daljinu
Ukoliko je učenik nezadovoljan predlogom zaključne ocene na kraju polugodišta može se za njega organizovati odgovaranje u školi

Onlajn edukacije su vodeće u ovom trenutku / Foto: Shutterstock
Stariji osnovci i srednjoškolci od ponedeljka prelaze na onlajn nastavu, a Ministarstvo prosvete otklonilo je dileme kako će se učenici ocenjivati u dopisu koje je uputilo svim školama, i u kome navodi da će i ocenjivanje biti na daljinu.
Podsećamo, učenici srednjih škola i đaci viših razreda osnovnih škola, prelaze od 30. novembra na onlajn nastavu.
- Posebnu pažnju treba posvetiti napredovanju učenika u skladu sa principima formativnog ocenjivanja, o čemu su škole dobile uputstva u prethodnom periodu, a koje je potrebno primenjivati i u ovim okolnostima - navodi se u dopisu direktorima škola.
Navode da nastavnici treba da insistiraju na bitnim sadržajima, tj. na sadržajima koji su ključni za ostvarivanje ishoda obaveznog predmeta, izbornog programa i slobodne nastavne aktivnosti.
- Ocene koje su učenici dobili u toku neposrednog obrazovno-vaspitnog rada od početka ove školske godine i podaci o napredovanju učenika i ocene koje će učenici dobiti u periodu do završetka prvog polugodišta omogućiće izvođenje zaključne ocene - navode iz ministarstva prosvete.
Nastavnik ima autonomiju da planira ocenjivanje i da odlučuje da li se pismeni zadaci, planirani u narednom periodu, mogu realizovati putem nastave na daljinu.
Ukoliko to nije moguće pismene zadatke mogu realizovati i u drugom polugodištu, ali da se vodi računa o ravnomernom rasporedu u odnosu na druge pismene i kontrolne zadatke.
Ukoliko je učenik nezadovoljan predlogom zaključne ocene na kraju polugodišta može se za njega organizovati odgovaranje u školi uz poštovanje svih epidemioloških mera.
Učenik koji nema potreban broj ocena za utvrđivanje zaključne ocene iz opravdanih razloga (bolest, izolacija) može ostati neocenjen.
Tim učenicima, navode u ministarstva, potrebno je posebno planirati dodatnu podršku u drugom polugodištu.
U periodu od 30. novembra do početka zimskog raspusta, 21. decembra, nastava će se za učenike od petog do osmog razreda osnovnih škola i za učenike srednjih škola, izvoditi na daljinu. Zimski raspust počinje 21. decembra 2020. godine, a završava se 15. januara 2021. godine i važiće za sve učenike osnovnih i srednjih škola na teritoriji Republike Srbije.
(Telegraf.rs)
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
PajaPatak
Prosveta ko prosveta. Nije bila bolja, ni kad je imala uslove, bez padnemije, a tek sad, da ne pričam... Ko uči znaće, ko krade imaće, u Srbiji vazda bilo. Čast tim izuzecima učenika, ali ogroman sunovrat jednog sistema, poniženje, i ambis. Nekada je bilo zavadi pa vladaj, danas bi slobodno mogli reći, zatupi pa vladaj.
Pto
Ako neko moze da mi objasni samo: Na sajtu Ministarstva pise ono sto su i ovde naveli, ovo da nastavnici mogu da odluce da li ce se testovi odrzavati onlajn. Ako ne, onda se oni prebacuju u drugo polugodiste. Medjutim, na sajtu jos pise da provere duze od 15 se sprovode u skolama. Znaci oni ce testove raditi u skolama, ili ne?
nena
roditelji se vise uzbudjuju oko ospeha nego sami djaci.