Iz rečnih voda Srbije nestale dve vrste jesetri: Čovek je najveća pretnja ribljem biodiverzitetu
U vodnom okruženju prekogranične regije ozbiljno je ugrožen biodiverzitet i hitan je prioritet u potrazi za alternativnim tehnikama očuvanja i upravljanja biodiverzitetom riba, rekao je Veličković

Foto: Tanjug/Dušan Aničić
Od šest vrsta jesetri u Dunavu, ostale su četiri, a atlantska jesetra i klas nestali su iz rečnih voda, rekao je predsednik opštine Negotin Vladimir Veličković, čiji je cilj očuvanje flore i faune u dunavskoj regiji na teritoriji te opštine.
- U vodnom okruženju prekogranične regije ozbiljno je ugrožen biodiverzitet i hitan je prioritet u potrazi za alternativnim tehnikama očuvanja i upravljanja biodiverzitetom riba. Reka Dunav je jedina reka u regionu sa prirodnom populacijom jesetra - istakao je na završnoj konferenciji projekta "Održivi eko prijateljski region".
On je dodao da je u Dunavu živelo šest vrsta jesetri - moruna, purastroga, ruska jesetra, klas, atlantska jesetra i čita.
- Danas su ostale samo četiri od ovih vrsta - atlantska jesetra i klas nestali su iz rečnih voda. To su vrste koje žive u moru i ulaze u reke da bi se razmnožile. S tim ciljem, ovaj projekat je preduzet za procenu biodiverziteta ribe u rečnim područjima, a posebno za vrste jesetra - ukazuje Velicković.
Prema njegovim rečima Bugarska i Srbija su jedno od evropskih žarišta biodiverziteta sa približno - 210 vrsta i podvrsta riba u Bugarskoj i 125 u Srbiji.
- Antropogene pretnje kopnenim sistemima uključuju građevinske aktivnosti, infrastrukturne projekte, vađenje resursa, ilegalnu seču, zagađenje životne sredine, direktno istrebljenje, genetsku eroziju i klimatske promene. To su problemi na koje je projekat usmeren i čiji je cilj rešavanje putem uspostavljanja mrestilišta za vrste jesetra, edukativnog centra i sprovođenja kompleksa aktivnosti u oblasti zaštite biodiverziteta. Na ovaj način će zajednički pogranični region zaštititi svoje prirodno nasleđe za buduće generacije - poručio je Veličković.
Navodi da je jedna od projektnih aktivnosti i kupovina čamca sa pratećom opremom.
- Čamac je specijalne izgradnje i zapremine i služiće da se prikupljaju podaci o životinjskim i biljnim vrstama u negotinskom delu reke Dunav koji se procesuiraju kroz GIS system, koji je razvijen kao deo ovog projekta, a nabavljena je ronilačka oprema - kaže on.
Projekat je realizovan sa partnerskom organizacijom "Tehnološki institut za akvakulturu", iz bugarske opštine Montana, zaključio je Veličković.
(Telegraf.rs)
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
nikolas
COVEK JE NAJGORA VRSTA -UNISTICE SVE PA I SAMOG SEBE NA KRAJU !!!
Podelite komentar