≫ 

Dve spasene ikone i veliko drvo hrasta u porti jedini dokaz da je nekad postojala crkva u Đurakovcu

Čak su i ruševine crkve nestale, groblje je porušeno, a ogromni hrast koji se nalazio u porti crkve je miniran i veoma oštećen

  • 1

Ðakon Vladimir Radovanović, upravnik Muzeja Srpske pravoslavne crkve kaže za Tanjug da se u muzeju nalaze dve ikone iz potpuno uništene crkve u njegovom rodnom mestu Ðurakovac na Kosovu i Metohiji, ističući da je jedan od glavnih prioriteta srpskog naroda očuvanje bogate kulturne baštine.

Radovanović napominje da pomenute ikone potiču iz perioda obnove pećke Patrijašije u 16, 17. i na početku 18. veka.

- Govorimo o veoma teškim vremenima za srpski narod, ali i velikom poletu u umetničkom stvaralaštvu pod Turcima. Naš narod je i u najtežim vremenima imao razvijenu svest o potrebi umetničkog i duhovnog stvralaštva i o tome najbolje govori veliki broj izloženih ikona u našem muzeju - kazao je Radovanović.

Napominje da te ikone ne svedoče samo o bogatom kulturnom nasleđu na Kosovu i Metohiji, već o kontinuitetu uništavanja naše kulturne baštine.

- Bespovratno je kroz vekove nestalo mnogo vrednih umetničkih predmeta i crkvenih relikvija. Često se pitamo kako je to moguće, ali nam je još teže da se suočimo sa realnošću da se uništavanje kulturne baštine odigrava i danas, kada, navodno, živimo u vremenu prosvećenosti - kazao je Radovanović.

Deo ikona u Muzeju Srpske pravoslavne crkve predstavlja riznicu kulturne baštine Kosova i Metohije.

Kako Radovanović ističe, te ikone zapravo su živi svedoci stradanja srpskog naroda na tom područiju.

- Konkretno, za mene su posebno važne dve ikone iz male crkve u mom rodnom mestu Ðurakovac koja je u svojoj porti imala zapis - veliko drvo Hrasta. Ta crkva je sagrađena u 13. veku, pa je obnavljana u 16. i 17. veku. Nažalost, crkva je potpuno uništena u pogromu Albanaca nad srpskim narodom na Kosovu i Metohiji 2004. godine - kaže Radovanović.

Upravnik Muzeja Srpske pravoslavne crkve lično je povezan sa nemilim događajima u Ðurakovcu.

- Moj otac je bio sveštenik u toj uništenoj crkvi. Ikone koje se nalaze u Muzeju srpske pravoslavne predstavljaju jedino svedočanstvo da je u Ðurakovcu postojala crkva. Čak su i ruševine nestale, groblje je porušeno, a ogromni hrast koji se nalazio u porti crkve je miniran i veoma oštećen - naveo je on.

- Ikone iz srušene crkve u Ðurakovcu zbog toga imaju još veću vrednost, jer predstavljaju našu kulturnu baštinu i neprocenjivu identitetsku vrednost. Na Vaskrs želim svima da poručim da je jedan od glavnih prioriteta srpskog naroda očuvanje njegove bogate kulturne baštine - kazao je Radovanović.

Prema njegovim rečima, najveći broj eksponata u Muzeju Srpske pravoslavne crkve svedoči o bogatom duhovnom i kulturnom nasleđu našeg naroda.

- Naša institucija je jedinstvena, ne samo po bogatstvu predmeta koje čuva, već i po značaju tih artefakata. Najveći broj eksponata je u vezi sa srpskom srednjevekovnom istorijom i duhovnim život našeg naroda - rekao je Radovanović.

Kako kaže, pred posetiocima Muzeja Srpske pravoslavne crkve su retki i izuzetno vredni eksponati.

- Tamnozlatni ogrtač kneza Lazara sa izvezenim lavovima u skoku, u kojem je on sahranjen posle pogibije na Kosovu 1389. godine, plaštanica kralja Milutina Nemanjića, Jefimijina pohvala knezu Lazaru, Kivot Svetog kralja Stefana Dečanskog iz 1343. godine, povelja cara Dušana iz 1347. godine... samo su neki od eksponata koje posetioci muzeja mogu da vide - kazao je Radovanović.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Febo

    2. maj 2021 | 16:45

    Na zalost u pravu ste.moja pokojna majka je iz okoline Djurakovca,sve je unisteno,od crkve,do groblja.tamo gde je moja baba nekad zivela sve je ravno,kuci, stala sve je poruseno,a tako je i sa komsijama

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA