"Upoznala sam ga preko Fejsbuka, proveravao mi je poruke, pa ukrao profile": Glumica o bolu i tišini

Važno je da žene prepoznaju profil ličnosti potencijalnog zlostavljača i da što pre saseku u korenu odnos koji po njih može da bude toksičan

  • 0
nasilje nad ženama tuga, bol, silovanje, depresija, devojka plače Foto: Shutterstock

Kada se govori o nasilju nad ženama, u većini slučajeva ljudima prvo na pamet padne fizičko nasilje. Ipak, nasilje nisu samo batine. Dovođenje u zabludu, pokušaj uspostavljanja kontrole, takođe su neki od oni ranijih znakova koji ženi mogu da ukažu na to da je neki muškarac zlostavljač. Samo je poenta da li će ona to da uvidi.

Važno je da žene prepoznaju profil ličnosti potencijalnog zlostavljača i da što pre saseku u korenu odnos koji po njih može da bude toksičan.

Glumica Milica Sužnjević stavila se u kožu jedne žrtve nasilja, u kožu žene koja je mislila da je našla ljubav svog života, a ni sanjala nije da je on osoba koja će da joj naudi.

- Upoznala sam ga preko Fejsbuka. Mislila sam da smo srodne duše. Moja ćerka je bila očarana. Posle nekog vremena odlučio je da dođe iz Amerike da nas upozna. Upoznao je celu moju porodicu. Nakon nekoliko meseci rekao mi je da proverava poruke na mom računaru kako bi u svakom trenutku znao šta radim. Ja sam se uplašila i rekla mu da više nikada ne želim da ga vidim i da ću ga prijaviti ako bude došao. Ubrzo mi je ukinuo pristup mejlovima i društvenim mrežama, i ukrao sve profile. Pretio je da se priča neće dobro završiti po mene. Onda mi je rekao da je kupio avionsku kartu i da dolazi u Srbiju. Kada sam pozvala SOS službu za žene koje trpe nasilje dobila sam savet da kontaktiram atešea policije u američkoj ambasadi. Nakon toga pozivi su konačno prestali - ispričala je ona.

 
 
 
View this post on Instagram
A post shared by Moć Promene (@moc.promene)

Glumica je u kampanji #SOSprotiv nasilja pristala da učestvuje jer, kako kaže, iz sve snage veruje da možemo da porastemo u društvo koje neće osuditi žrtvu, već nasilnika.

- Duboko ukorenjeno uverenje skoro svakog društva je da je nasilje muškarca nad ženom nešto normalno i prirodno i ono sputava žene koje se nađu u odnosu sa nasilnikom da se iz tog odnosa izbave. One ćute o svom bolu, preplavljene sramotom ili osećanjem krivice uz nedostatak podrške okoline ili, još gore, osudu iste onda kada se ohrabre da progovore. Moramo da damo prostor žrtvama da podele svoja iskustva uz apsolutnu podršku, kako bismo takvim obrascima mogli da stanemo na put i oslobodimo se sistema u kome je normalno da žena bude žrtva, u kome je normalno da bilo ko bude žrtva - rekla je ona.

Ako trpite nasilje ili znate nekog ko trpi nasilje, pozovite SOS telefon 0800 35 00 36.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA