≫ 

Vanredna situacija u porušenom Kraljevu trajala 128 dana, senku na obnovu bacila hapšenja

Na današnji dan pre 11 godina Kraljevo pogodio zemljotres jačine 5,4 stepena po Rihteru

  • 0
Kraljevo zemljotres 2010, zemljotres u Kraljevu Foto: Profimedia/AFP

Na današnji dan Kraljevo se treslo 5,4 po Rihteru. Posle 11 godina počelo je useljenje u prvu zgradu u Pic mali.

Građani se nerado sećaju zemljotresa koji se dogodio na današnji dan u 01.56 pre 11 godina. Odneo je dva ljudska života, poginuo je bračni par Stašić Natalija i Siniša, lakše je povređeno oko 150 građana, za život više nije bilo bezbedno oko 500 kuća, a 1.500 prodica ostalo je bez krova nad glavom.

Tokom akcije „Kraljevo pod krovom“ za 11 meseci podignuto je 485 novih kuća, a oko 1.500 porodica, čije su kuće bile teško oštećene dobilo je novčanu pomoć za projekte i materijal neophodan za konstruktivnu sanaciju. Vlasnicima oko 11.500 lakše oštećenih objekata isplaćene su nadoknade čija je visina zavisila od procenjene štete, sanirane su 32 zgrade, sredstva za popravku dobilo je i oko 7.000 vlasnika stanova, obnovljene su 32 škole.

Nakon zemljotresa Kraljevo je dobilo više od 2,7 milijardi dinara, dok je u materijalu i robi doznačeno oko 550 miliona dinara.

Posle 11 godina počelo je useljenje u prvu zgradu u Pic mali, a kada zgrada bude kompletno usleljena, sledi rušenje strarih zgrada i nastavak “urbane regeneracije”.

I 11 godina nakon zemljotresa, iako je odavno izgrađena, nije useljena nova zgrada Zavoda za javno zdravlje. Od radova na zavodu preostaje samo završna faza uređenje enterijera, i obnavljanje opreme, piše Kraljevo online.

Po opštoj oceni, navodi portal, “kraljevački slučaj” postao je obrazac za postupanje i u budućim sličnim (ne)prilikama, ne samo zbog svoje složenosti, već i zbog organizovanosti i efikasnosti države, lokalne samouprave i celog društva. Veliki teret pao je tada na organe lokalne samouprave, pre svega na Gradski štab za vanredne situacije koji je “komandovao” 128 dana, sve dok život nije počeo da se normalizuje, formalno do 11. marta 2011. kada je ukinuta vanredna situacija.

Senku na pomoć građanima Kraljeva nakon zemljotresa bacila su hapšenja bivšeg gradonačelnika Ljubiše Simovića i još 19 osoba. Sumnjalo se da su izvođačima radova, novac uplaćivan na osnovu privremene situacije, a ne na osnovu stvarno izvedenog posla. Međutim, u februaru prošle godine “Viši sud u Kraljevu zaključio je da nema dokaza da su optuženi zloupotrebili svoje položaje i oštetili gradski i republički budžet”, navodi se u odluci predsednika sudskog Veća u postupku, što je Apelacioni sud potvrdio, odbacivši žalbu tužilaštva kao neosnovanu.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA