≫ 

Tim za škole odlučio kako će đaci pohađati nastavu od ponedeljka: Čeka se odluka o raspustu

Još nema odluke o raspustu

  • 10
Dečak škola šetnja ranac Foto: Pixabay.com/Ilustracija

Od ponedeljka, 22. novembra, u svim osnovnim i srednjim školama na teritoriji Srbije učenici će pohađati nastavu po prvom neposrednom modelu, što znači da će svi učenici biti u odeljenju, rekao je za RTS pomoćnik ministra za predškolsko i osnovno obrazovanje Milan Pašić. Još nema odluke o raspustu, kaže Pašić.

Ako zimski raspust počne ranije, sasvim je izvesno da će se deca najbolje snaći. Ni za nastavnike koji treba ranije da zaključe ocene to, kažu, nije prevelik problem. Jedina briga za roditelje jeste šta će sa mlađom decom koja su još u osnovnoj školi. Ko će da ih čuva dok su roditelji na poslu? Kada će početi zimski rasput i da li će biti produžen, odlučiće Tim za škole i Krizni štab.

Pomoćnik ministra za predškolsko i osnovno obrazovanje Milan Pašić rekao je, gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, da je juče bila 15. sednica Tima za škole gde je utvrđeno da je došlo do postepenog poboljšanja epidemiološke situacije i ubrzanog smanjenja pozitivnih slučajeva, što je ohrabrujuće.

- Nažalost, opšta stopa pozitivnih je i dalje velika. Verujem da su i dosadašnje mere dale rezultite. Od ponedeljka, 22. novembra, u svim osnovnim i srednjim školama na teritoriji Republike Srbije učenici će pohađati nastavu po prvom neposrednom modelu, što znači da su svi u odeljenju zajedno. Izuzev škola u kojima se odeljenja dele, pa oni idu na kombinovani model ili ako su slučajno prešli na onlajn - naveo je Pašić.

Prema podacima iz nadzora preuzetim iz elektronskog sistema „Servis javnog zdravlja“ koje je Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja dostavio Institut za javno zdravlje „Milan Jovanović Batut“ u nedelji od 8. novembra do 18. novembra 2021. godine broj obolele dece školskog uzrasta od 6 do 18 godina je bio 2505 (0.33 odsto) obolelih.

Prema njegovim rečima, trebalo bi pohvaliti sve, pošto su shvatili da mere moraju da se poštuju.

Dodaje da se inspekcija šalje kako bi se proveravalo kako se poštuju mere i naglašava da škola nije mesto transmisije virusa, ali da mere moraju da se poštuju. Govoreći o raspustu, kaže da nije bilo još reči da li će raspust biti produžen ili pomeren, to će biti još jedna tema na Kriznom štabu.

Naveo je da je mali broj kovid pozitivne dece u školama, to je oko 0,2 odsto od ukupne populacije.

- Imali smo 11 odeljenja koja su prešla na onlajn, 88 odeljenja se podelilo na grupe A i B i šest od tih podeljenih je prešlo na onlajn. To su mali procenti - kaže Pašić dodajući da je raspust imao neke efekte.

Izveštaj Zavoda za vrednovanje kvaliteta obrazovanja pokazuje da je više od 43 procenta učenika osmog razreda bilo odlično, svaki sedmi sa prosečnom ocenom 5.

Pašić je rekao da je 2017. krenula reforma obrazovanja i naglasio da je svakako zbog pandemije došlo do redukcije gradiva, ali nastavnici su iznašli modele kako da se učenici ocenjuju.

Kada je reč o prijemnom malih maturanata, kaže da su pitanja bila na istom nivou kao i prethodnih godina, a novina je što forma otvorenog pitanja prešla u pitanja sa ponuđenim odgovorima.

- Na osnovnom nivou su učenici pokazali najviše znanje. Imamo neke parametre, 80 učenika treba da savlada osnovni nivo, savladalo ga je 84 odsto učenika. Što znači da su naši učenici stekli znalje", istakao je Pašić.

Naveo je da ima poboljšanja i kod učenika koji pohađaju nastavu na jezicima nacionalnih manjina.

Kada pogledamo po reginima zanimljivo je da su u prvih pet i za matematiku i za maternji jezik isti okruzi - Pećki, Rasinski, Kosovsko-Mitrovački, grad Beograd i Šumadijski.

Video: Dr Pelemiš otkrio da li bi deca trebalo da nose maske u vrtićima

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Ja

    19. novembar 2021 | 08:52

    I sta ste sad novo rekli? Ide se u skolu, dan prodje. Toboze, odrzava se nastava. Dece ima bolesne. Naravno, mali broj dece se testira pa nema podataka o kovidu. Nastavnici su masovno blesni. Samo se smenjuju, a za to vreme neadekvatne zamene likovnjak drzi fiziku, ustoricar matematiki (citaj cuva decu i zezaju se na casu) ... Negde i tetkice malo pogledaju na decu kada imaju prazan cas ili ih pustaju ranije kuci. A za to vreme kao sve u redu nastava na nivou. Tuga.

  • Spust

    19. novembar 2021 | 09:45

    A ko čuva mlade osnovce kada je normalan raspust?Kajav je sada to problem ko će da ih čuva ako pocne ranije raspust?

  • O

    19. novembar 2021 | 09:21

    Ovo je haos, beznadje, ocaj. Ne zna se do poslednjeg dana kad ce raspust.Roditelji jad i beda.Samo cute.Koga briga sto se nastavnici masovno razboljevaju.Zamenjuje kako ko stigne.Sramota, uzas.Decu nema ko da kontrolise i prati.Mnoga sa simptomima idu u skolu jer roditelji ih nemaju gde.A pomocnik kaze da u skolama tece med i mleko.Najmanje 2/3 su vukovci.Al smo prepametna nacija, ekonomski gigant.Ne moze nam niko nista.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA