Ruglo nemara koje je podiglo Srbiju na noge: Deaktivirana ekološka bomba kod Priboja, Lim očišćen

Umesto nekadašnjeg nekultivisanog i zaplavljenog zemljišta i deponije koja pluta, nalaiće se eko park na čak dva hektara površine

  • 9
Uvac, lim, priboj, smeće Foto: Rina.rs

Poražavajuće fotografije ljudskog nemara, plutajućeg smeća i otpada rekom na ušću reka Uvac u Lim kod brane "Potpeć", na samoj granici sa Bosnom i Hercegovinom, digle su celu Srbiju na noge.

Ministarstvo zaštite životne sredine, kroz nekoliko projekata, ove godine u opštinu Priboj, uložilo je preko 55 miliona dinara. Neke investicije su potpuno završene, dok će se neke nastaviti i u narednoj godini.

Umesto nekadašnjeg nekultivisanog i zaplavljenog zemljišta i deponije koja pluta, stvara eko park na čak dva hektara površine.

Prostor je sada kultivisan, odnosno očišćen, žbunje i šiblje uklonjeno, vratače i uvale poravnjane, a u priličnoj meri proširen je i prilazni put, od magistrale i graničnog prelaza Uvac, dužine blizu 500 metara. I tu se neće stati.

Uvac, lim, priboj, smeće Foto: Rina.rs

- Uradiće se obaloutvrda dužine 150 metara, da više ne bi bilo plavljenja, prostor će se nasuti još najamnje pola metra, da bi se onemogućio prodor podzemnih voda, a od sadržaja planirano je postavljanje 20 tzv. pečurki za odmor, dečji mobilijar, fudbalski teren sa veštačkom travom, teren za košarku, parking za posetioce i pozornica na samom ušću Uvca u Lim, gde bi se mogli izvoditi kulturni i zabavni sadržaji, pa zašto ne i venčanja - kaže Zdravko Pešut, direktor JP za uređenje gređevinskog zemljišta i razvoj Priboj.

Projekat uređenja eko parka vredan je 25 miliona dinara, ove godine uloženo je 12 miliona, 10 je obezbedilo Ministarstvo zaštite životne sredine a dva opština Priboj.

Do budućeg eko parka na ušću Uvca u Lim, može se stići i stazom zdravlja, koja kreće iz starog dela Priboja, pored koje je ove jeseni zasađeno 670 višegodišnjih dekorativnih sadnica breze, lipe, graba i jasena.

Ministarstvo zaštite životne sredine, pored pomenutih projekata, finansiralo je i uklanjanje divljih deponija u gradskom i prigradskom delu Priboja, kao i probijanje pristupnog puta i postavljanje tzv. lančanice na Limu, uzvodno od brane HE Potpeć, čime će se prikupljati plutajući otpad i štititi, sve atraktivnija, destinacija Potpećkog jezera sa novizgrađenim ribarskim naseljem.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Ljubiša

    2. januar 2022 | 11:36

    Takvi smo mi. Bacamo belu tehniku, gume, kese, uginule životinje... A, onda, onda izadjemo na ekološke proteste, i naravno, kritikujemo druge, zato što smo sami bacali sve u te reke.

  • Mилан

    2. januar 2022 | 11:38

    Која смо ми стока,зар нико нема емпатије према својој земљи и дивној природи…..

  • Jer

    2. januar 2022 | 11:42

    Ipak smo mi lideri u regionu🐅🐅🐅🐅

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA