
U Bajinoj Bašti se otvara prvi Park ćirilice u Srbiji: Ovde se ćirilica piše srcem i cilj je da baština zaživi
Prvi Park ćirilice u Srbiji izgrađen je u Bajinoj Bašti i zvanično će biti otvoren u subotu, 21. maja u okviru manifestacije Ćirilična baština. Park ćirilice nalazi se u centru opštine i ističe značaj srpskog jezika, ali i Račanske prepisivačke škole.
- Za park je predloženo niz ideja koje su realizovane u skladu sa uslovima na terenu. Očekujemo da će njegovo otvaranje opravdati očekivanja. To je projekat od velikog značaja, a Bajina Bašta je opština koja već godinama unazad ulaže velike napore za očuvanje ćiriličnog pisma - rekao je za RINU Siniša Spasojević osnivač i organizator Ćirilične baštine.
Upravo u maju, kada Srpska pravoslavna crkva proslavlja Svete Ćirila i Metodija i kada se obeležava Dan slovenske pismenosti u Bajinoj Bašti održava se manifestacija Ćirilična baština. Ovog proleća održava se četvrti put zaredom i trajaće od 21. do 24. maja.
- Manifestija je nastala na osnovu Deklaraciji o zaštiti i negovanju ćirilice, a koja je jednoglasno usvojena na sednici Skupštine opštine. Ovde se ćirilica piše srcem i cilj nam je da zaista Ćirilična baština zaživi, kao manifestacija koja neće biti samo lokalnog već i nacionalnog i regionlanog karaktera. Nadam se da ćemo iz godine u godinu podizati nivo sadržaja i da će postati jedan od prestižnijih događaja na kulturnoj mapi Srbije, jer ovaj sigurno to i zaslužuje. Poruka koja se nedvosmisleno šalje iz Bajine Bašte jeste da moramo negovati naše pismo i čuvati svoju kulturu i tradiciju - rekao je Spasojević.
U okolini Bajine Bašte uskoro će biti otvoren i prvi Muzej ćirilice smešten u blizini manastira Rača.
Video: Sloba Radanović, nakon venčanja, obilazi srpske manastire na Kosovu
(Telegraf.rs)
Video: Kako vrućine utiču na srce, šta se dešava kada zagrejani pipijete ledenu vodu, objašnjava kardiolog
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Гаргамел
У Србији ћирилици није место у музеју већ у свакодневној употреби !
Podelite komentar