≫ 

Savet seizmologa kako da sačuvate život i imovinu: Ovako se kuća neće srušiti ni u epicentru zemljotresa

Oni koji imaju objekte samo od cigle, treba da iskoriste ovo leto da na jednostavan i jeftin način svaki dan obezbede po jedan ćošak zgrade ili kuće

  • 2
Zemljotres, srušena kuća Foto-montaža: Shutterstock

Slavica Radovanović je seizmolog koji već 47 godina proučava zemljotrese na ovom području. Nakon što je najavila da se period u kojem možemo očekivati jak zemljotres smanjio sa 10 na 8 godina, Slavica je za Telegraf.rs dala i života vredan savet.

Kako je navela, oni koji imaju objekte samo od cigle, bez armirano betonskih učvršćenja, treba da iskoriste ovo leto da na jednostavan način svaki dan obezbede po jedan ćošak, odnosno ugao svoje zgrade.

- To će učiniti tako što će da izgrade vertikalne stubove koje će kasnije povezati ispod krova i na nivou temelja. Tako ćete dobiti objekat koji se neće srušiti čak i da bude u epicentru zemljotresa. Ovo čak nije ni skupo, osim što iziskuje vreme i rad - poručuje Radovanović.

Podsetimo, nakon što je zemljotres jačine 3 stepena Rihtera sinoć pogodio Lazarevac, Slavica je odgovorila na pitanje Telegrafa da li je to uvod u jače potrese na ovom području.

- Ovaj sad u Lazarevcu svakako govori u prilog tome da se seizmička aktivnost razvija. Ali to što je bliži Beogradu nego što su bili oni pre mesec, dva dana u dolini Zapadne Morave, ne znači i veću opasnost za Beograd - kaže na početku razgovora za Telegraf.rs čuvena seizomološkinja Slavica Radovanović.

Zapravo, ovi zemljotresi slabije jačine trenutno ne znače veliku opasnost ni za čitavu Srbiju, ali se period u kojem možemo očekivati veći i jači potres, sada smanjio sa 10 na osam godina.

- Cela ova seizmička aktivnost pre govori u prilog pripreme nekog velikog zemljotresa na Balkanu, ali u njegovim južnijim delovima, negde na potezu Skadar - Peć, pa do Kopaonika. Na samom Kopaoniku se ne mogu očekivati potresi jer je tu seizmička aktivnost potrošena bar za duži vremenski period. Više govorimo o skretanju ka Jadranu i jadranskom primorju - pojašnjava Slavica.

Da sumiramo malo prostije - potencijalna žarišta su na potezu od Požarevca do Krupnja, preko Mladenovca i Lazarevca. Sam Beograd, kaže nam naša sagovornica, nije naročito ugrožen, jer se tu, bar u narednom periodu, teško mogu očekivati jači potresi.

Ipak, ono što bi osetio Beograd, a najviše Niš, je zemljotres koji se uskoro očekuje kod našeg suseda - u Rumuniji.

- Rumunija je nepredvidiva. Vreme je da se tamo dogodi jak zemljotres i on može biti svakog dana. To je nešto što bismo mi i te kako osetili i prvi put bismo imali iskustva kako to izgleda u Beogradu "koji je porastao do neba". Biće oscilalcija i neće biti prijatno, ali to će to biti test za visoke zgrade koje su se u poslednje vreme izgradile - napominje Radovanović.

Video: Ovi zemljotresi su uništavali Srbiju: Tlo kod nas vibrira i puca na oko 5 stepeni po rihteru

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Ivan

    10. jun 2022 | 05:53

    Ajde ti jos tih 8 god izdrzi, pa u penziju. Kakvo lupetanje

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA