≫ 

U Srbiji oko 800.000 zavisnika: Droga prešla sa ulice na internet, sve dostupnija mladima

Telefonska linija za pomoć zavisnicima je 0800 104 100

  • 7
Droga, diler droge Foto ilustracija: Shutterstock

U Srbiji je sve više zavisnika od droge - trenutno 80.000. Sintetičke droge su veliki problem, jer su posledice njihovog korišćenja vrlo ozbiljne, a teško je pratiti puteve droge, posebno onu koja se prodaje preko interneta.

Igor nije želeo da prihvati da ima problem, dok kako kaže, nije izgubio sve.

- Sa 27 godina sam se obratio za pomoć, nisam se obratio više su me doveli da mi se pomogne iako ja to nisam želeo i to je bilo teško, sa 27 godina sam izgubio sve što sam mogao da izgubim od prijatelja, porodice svega i svačega, tako da mnogo je to teško kada ti to počneš da proživljavaš na jedan realan svestan način - kaže Igor Jovanović za RTS.

Do droge se može doći na razne načine, u poslednje vreme, sve lakše. Sa ulice prešlo se na internet - najpre zbog epidemije, a onda i zbog rata u Ukrajini. Pre pandemije procena vrednosti crnog tržišta bila je 80 miliona dolara, danas čak 315 miliona dolara.

- Može da se zaključi da su istraživanja pokazala da je marihuana nešto što je i dalje veoma aktuelna i najaktuelnija vrsta droge, da je u zadnjih 10 godina njen porast 18 procenata, da je za taj isti period kokain porastao za nekih 22 procenta, dok su se sintetičke droge za period 2015-2019. godina udvostručile - ističe Milan Pekić, direktor Kancelarije za borbu protiv droge.

Prema izveštaju UN na globalnom nivou u pre tri godine registrovana je 541 nova vrsta droge.

- Treba biti svestan da popularna kultura utiče na interesovanje mladih i to ne možemo da izbegnemo, ali možemo da otvoreno razgovaramo sa mladima i učinimo vezu i poverenje jačim kako bi mladi ljudi ukoliko se nađu u problemu mogu da dođu mami, tati, psihologu i kažu imam problem kako da rešimo - navodi Irena Molmer iz organizacije "Regeneracija".

Srbija je, kažu iz Kancelarije za borbu protiv droge tranzitna zemlja na centralnoj ruti krijumčarenja iz Azije i Albanije do zapada. Borba protiv droge je, objašnjavaju, konstantna, i mora da se uključi celo društvo.

Telefonska linija za pomoć zavisnicima je 0800 104 100.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA