≫ 

Janković: Nasilje nad ženama najveći društveni problem

Poverenica naglašava da se zakon stalno menja i nadograđuje, ali da nedostaje rad na prevenciji, koji počinje u porodicama i školama

  • 1
Brankica Janković, Međunarodni dan žena na selu Foto: RINA

Poverenica za ravnopravnost Brankica Janković izjavila je da je nasilje nad ženama jedan od najvećih i najtežih društvenih problema.

- To je pitanje koje treba postaviti na prioritetno mesto političke agende donosilaca odluka i tretirati ga sa posebnom pažnjom, uz učešće svih odgovornih u sistemu koji imaju mehanizme i nadležnost - rekla je Janković za Politiku.

Ona ističe da je zbog dubokih korena diskriminacije, rodne uloge i pogleda na ženu kao vlasništvo, rodno zasnovano nasilje možda i najkompleksniji problem, koji se ne može rešiti tako što će ono biti zabranjeno zakonom.

Poverenica naglašava da se Zakon stalno menja i nadograđuje, ali da nedostaje rad na prevenciji, koji počinje u porodicama i školama, u kojima se mora naći najbolji način za učenje dece o neprihvatljivosti nasilja i nasilja nad ženama, prenosi Tanjug.

Kaže da je od velike važnosti za društvo da imamo uravnoteženu zastupljenost muškaraca i žena u vladi kako bi odluke bile donošene i sprovođene tako da se uzmu u obzir različite perspektive iz kojih žene i muškarci vide probleme i rešenja u većini oblasti.

- Srbija je na tom polju postigla značajan napredak - deseta je u Evropi i ne bi bilo dobro da se vraćamo unazad u bilo kom pogledu - rekla je poverenica koja je nedavno uputila preporuku Ani Brnabić da prilikom sastavljanja vlade vodi računa o rodnoj ravnopravnosti.

Janković potvrđuje da ispitavanja pokazuju da se žene i dalje teže zapošljavaju, lakše otpuštaju, a da su za isti posao manje plaćene od muškaraca, mada žene čini obrazovaniji deo popucije.

Što se tiče preduzetništva, Janković je istakla da je među njima dvostruko više muškaraca.

- Istraživanja su pokazala da većina žena nije sigurna u svoje poslovne sposobnosti, zbog čega imaju i niža očekivanja u pogledu visine zarade i karijere uopšte. Razlozi za lošiji položaj žena u oblasti rada su kompleksni, ali suštinski proizilaze iz tradicionalnih očekivanja i rodnih uloga - kaže poverenica i dodaje da se zato moramo boriti protiv stereotipa da žene zanimaju samo moda i kuvanje, a muškarce politika i sport.

Video: Eleonora je bila žrtva nasilja, sada daje podršku drugim ženama: Moramo da iščistimo loša uverenja

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Super Srbin

    9. oktobar 2022 | 13:09

    Muškarci su diskriminisani mnogo više nego žene. Nemerljivo.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA