≫ 

"Pušila se, širio se smrad. Strahovali smo da se ne zapali": Nakon 50 godina zatvorena deponija u Priboju

Završetak prve faza radova na deponiji, koje izvodi Javno preduzeće za uređenje građevinskog zemljišta i razvoj Priboj, planiran je u decembru

  • 1
Deponija Duboki potok kod Priboja Foto: RINA.rs

Sanirana je još jedna ekološka bomba kod Priboja, jer je nakon skoro pedeset godina nepravilnog odlaganja otpada zatvorena deponija Duboki putok koja je pola veka negativno uticala na životnu sredinu i smetala meštanima.

- Kad god sam prošao pored te deponije ona se pušila. Strahovali smo da se ne zapali i da vatrena stihija sve ne odnose. Tokom letnjih dana često nismo mogli ni da dišemo od smrada - kažu za RINU meštani.

Završetak prve faza radova na deponiji, koje izvodi Javno preduzeće za uređenje građevinskog zemljišta i razvoj Priboj, planiran je u decembru, a kompletan projekat vredan je 71,4 miliona dinara, od čega je Ministarstvo zaštite životne sredine obezbedilo 60 miliona, a opštine korisnici Priboj, Prijepolje i Nova Varoš 11,4 miliona dinara.

- Izgradili smo i transfer stanicu u Novoj Varoši, što je bio preduslov za zatvaranje pribojske deponije. Obezbedili smo i dodatna sredstva za dalekovod, pristupni put i deo vodovodne mreže, izabrali izvođača i u narednim danima kreću radovi. Očekujem da će u proleće biti kompletno osposobljena transfer stanica, gde će se raditi pretovar otpada iz Priboja, Prijepolja, Sjenice i Nove Varoši po svim svim standardima - rekla je Irena Vujović, ministarka životne sredine.

Prema njenim rečima, najvažniji projekti ministarstva kojim će se rešiti problem upravljanja čvrstim otpadom, jesu moderni regionalni i reciklažni centri. Država će, kako je navela, uložiti u modernizaciju deponije "Duboko" u Užicu, a gradiće se i regionalni centar u Novoj Varoši.

- Pre dve godine smo postavili visoke ciljeve kada je reč o Zlatiborskom okrugu, jer su se gorući ekološki problemi upravo ovde javili. Nije bilo lako, i mnogi pre nas su odustajali, jer su to višedecenijski problemi, ali mi uspevamo. Lančanice koje smo postavili na reci Lim dobro su se pokazale, sprečavaju da otpad završi u jezeru, i nadam se da ružne slike Potpećkog jezera s početka prošle godine nikada više nećemo imati - ističe Vujović.

Ono što predstoji u narednom periodu, paralelno sa realizacijom kapitalnih projekata, jeste edukacija građana.

- Kada uvedemo EU standarde, neophodno je i da otpad razdvajamo kod kuće, kako bi mogao da ima novu upotrebnu vrednost. Ponoviću da je pribojska deponija jedan od završnih koraka koji će pomoći da se u celom Zlatiborskom okrugu popravi ekološka slika i da se upravlja otpadom na pravilan i odgovoran način - poručila je Vujović.

Projekat sanacije i rekultivacije nesanitarne deponije Druglići je samo jedan u nizu projekata koji pomaže i finansira Ministarstvo zaštite životne sredine u cilju rešavanja problema upravljanja komunalnim otpadom u ovom delu Srbije.

Video: Od dima nije se video prst pred okom, selom se širi nesnosan smrad: Požar na deponiji kod Požege

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Dokon pop

    12. oktobar 2022 | 13:20

    Gde su ovi politički ekolozi da dignu glas protiv ovakvih zagađivača prirode? Svaki i najmanji grad ima deponiju koja zagađuje okolinu a njima smetaju rudnici po nekim vuko*ebinama.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA