≫ 

Aleksandar (8) je prvo dete u Mlačištu posle 40 godina: Savići imaju recept kako oživeti planinska sela

Jedina su porodica sa malom decom u desetak okolnih sela

  • 0
Mlačište, Savići, selo, porodica Printskrin/RTS

Olivera i Dalibor Savić iz okoline Vladičinog Hana, zajednički život počeli su pre devet godina u planinskom selu Mlačištu, udaljenom dvadesetak kilometara od Crne Trave. Za kratko vreme stvorili su mnogo, dobili dvoje dece i oživeli selo, prenosi RTS.

Prosuli se pašnjaci i livade po obroncima Čemernika omeđeni izvorima i brezama. Na prostoru od desetak hektara na 1.400 metara nadmorske visine, caruje mangulica.

"Mangulica jeste moravska svinja, ali se pokazala u planinskim predelima izuzetno, zbog svoje zaštite, gustine dlake", priča Dalibor Savić, vlasnik farme iz Mlačišta, izveštava RTS.

Imanje se uvećava, stado umnožava. Uz 240 mangulica, na paši po nepreglednom prostranstvu 18 krava buša. Gaje Savići kukuruz i ječam, proizvode i ćumur. Sve stečeno za manje od deset godina.

"U Mlačištu imamo preko 68 hektara ukupno zemljište na poljoprivrednom gazdinstvu, od toga 20-30 hektara sopstvenog zemljišta, a resto zakup od države na 30 godina. Vrlo lepo može da se živi ne samo u Mlačištu, već u Crnoj Travi ko hoće da radi", tvrdi Dalibor Savić.

Oni hoće, a imaju i za koga. Osmogodišnji Aleksandar prvo je dete u Mlačištu posle 40 godina. Voli školu, ali i selo.

"Ovde je nekako sve lepo, sve je nekako planinsko", kaže Aleksandar Savić.

Izdašne su ovde livade, grmovi, šume. Darove prirode Olivera pakuje u tegle i flaše. Na nešto više od hektar zemlje, uzgaja povrće.

"Kao što vidite sve rodi kad se radi, inače bez rada nema ništa", priča Olivera Savić.

A krenuli su ni iz čega, u poklonjenoj staroj kući bez struje, u planinskom selu za koje ih koreni ne vezuju. Imali su jaku volju da ovde opstanu i da im krene nabolje. U dom Savića pre tri godine stigla je i Ana.

Jedina su porodica sa malom decom u desetak okolnih sela. Uz razumevanje opštine Crna Trava i podršku države, ideje naviru. Posle proširenja objekta za mangulice, razmišljaju i o etno-selu.

"Sloga, rad, razumevanje, sve to čini, evo, da opstanemo ovde na ovoj planini i idemo dalje", ispričala je Olivera Savić.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA