≫ 

Vreme čitanja: oko 1 min.

Raste broj obolelih od multiple skleroze u Srbiji: Pacijenti prvi put dobijaju Belu knjigu

Vreme čitanja: oko 1 min.

Nakon dugog niza godina problemi pacijenata sa multiple sklerozom se rešavaju, kaže Vesna Savić iz Društva multiple skleroze Srbije

  • 0
Multiple sclerosis, Multipla skleroza, trening, instriktor, terapeut, terapija, kolica invalidska, invaliditet, Foto: Shutterstock

U Srbiji će danas prvi put biti objavljena "Bela knjiga o multiple sklerozi", koja predstavlja plod zajedničke saradnje lekara i Društva multiple skleroze Srbije.

Bela knjiga o multiploj sklerozi celokupno sagledava zdravstvenu, socijalnu i psihološku problematiku osoba koje danas žive sa ovom teškom bolešću.

Napredak u lečenju omogućio je promenu odnosa lekara i obolelih prema multiple sklerozi, ali pojavili su se novi izazovi i problemi, rekla je za Tanjug Vesna Savić iz Društva multiple skleroze Srbije.

- Bela knjiga apostrofira te probleme i pokušava da pruži rešenja i strategiju za njihovo prevazilaženje. Takođe, ova publikacija opisuje i objašnjava situacije kako psihički, biološki i socijalni faktori utiču na kvalitet života osoba sa MS i ima za cilj poboljšanje statusa pacijenata, od strane različitih državnih institucija u Srbiji, kao i smernice za unapređenje u narednom periodu", rekla je Savić.

Prema njenim rečima, nakon dugog niza godina problemi pacijenata sa multiple sklerozom se rešavaju.

Dodaje da je za poslednje četiri godine, učetvorostručen broj pacijenata koji se leče o trošku zdravstvenog osiguranja, lekovima koji modifikuju tok bolesti, od toga 40 odsto njih kod kojih je to indikovano, novim oralnim i visoko-efektivnim lekovima.

- Pored toga, edukacijom neurologa i jačanjem kapaciteta u regionalnim zdravstvenim centrima, pacijenti dobijaju mrežu od gotovo 30 zdravstvenih ustanova, u kojima se multiple skleroza leči na zadovoljavajućem nivou. Ovakvo ogromno unapređenje tretmana, pored ostalog, omogućava da sve osobe kod kojih se postavi dijagnoza MS mogu odmah da započnu lečenje adekvatnim lekom koji modifikuje tok bolesti, i na taj način im se omoguči najkvalitetniji moguć život u privatnom i profesionalnom smislu, čime se obezbeđuje njihova autonomija", rekla je Savić.

Broj obolelih u Srbiji je u porastu, a prema podacima trenutno oko 9.000 pacijenata živi sa tom bolešću.

(Telegraf.rs) 

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA