Tlo u Boru svakodnevno podrhtava: Šta bi se desilo da nas pogodi razoran zemljotres poput onog u Turskoj?
Tlo u Boru podrhtava gotovo svakodnevno, nekada i više puta na dan. Zemljotresi, koje automatski registruju aparati Seizmološkog zavoda, jačine su oko 2 stepena i ne predstavljaju opasnost za ljude i imovinu. Kako se u Boru miniranja već decenijama obavljaju više puta na dan, građani su navikli na potrese, pa ih i ne razlikuju od zemljotresa manjeg intenziteta, piše ZA media.
Čak dve trećine od 170 zemljotresa čiji je epicentar u Srbiji registrovano je u Majdanpeku i Boru. Osim jačeg podrhtavanja tla nakon zemljotresa u Rumuniji, ove gotovo svakodnevne potrese retko ko oseća, a i mnogi pomisle da je u pitanju miniranje.
Građani kažu da prođe za čas, da se često pojavljuju, a samo pojedinci ga osete. Uglavnom navode da su navikli i da mole Boga da se ne desi jači potres.
- Gde da bežiš... Bolje da se skloniš, ja sam stao kod jednog nosećeg zida i to je to - kaže jedan meštanin.
U vreme ekspanzije stanogradnje za vreme druge polovine prošlog veka u Boru je podignuto najviše zgrada koje mogu da izdrže jake zemljotrese.
- Pošto se ovde radi o masovnoj gradnji, zgrade su projektovane za 8. stepen aseizmičkog projektovanja. Kada bi došlo do razornog zemljotresa kao onog u Turskoj ne bi došlo do takve devastacije jer su naši propisi u vreme izgradnje bili značajno bolji. Svakako bi došlo do velike štete i rušenja objekata sa lošijom konstrukcijom - navodi diplomirani inženjer građevine Božidar Furundžić.
Iskustvo iz Turske imaju mladi srpski vatrogasci spasioci koji su bili deo srpskog tima u akciji spasavanja preživelih.
- Znamo sada tačno kako treba da se postupa od početka, šta su prioriteti. Međutim, naše tlo je, kako kažu stručnjaci, stabilnije i ne može da nas pogodi toliko razoran zemljotres - kaže jedan od vatrogasaca.
Ipak, najbolja preventiva, slažu se seizmolozi i inžinjeri, jeste izgradnja objekata po strogim građevinskim propisima.
Video: Srpski vatrogasci-spasioci o podvizima i teškim danima u Turskoj
(Telegraf.rs)
Video: Kako vrućine utiču na srce, šta se dešava kada zagrejani pipijete ledenu vodu, objašnjava kardiolog
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Jasna
A sta bi se to desilo? Ne bi se srusila nijedna zgrada i ne bi bilo zrtava koliko je nasa gradnja dobra, jeste to hteli reci, e blago nama. Tesko samo ovim narodu u ovim ruinama od zgrada i ne daj boze da nas pogodi.
Podelite komentar
Гаргамел
Да се у Србији деси јачи земљотрес схватили би да је сва новоградња преплаћена...
Podelite komentar
Nick
Drama
Podelite komentar