≫ 

Vreme čitanja: oko 4 min.

Lažni matičari venčavaju po Srbiji, nekad su to i poznati glumci: Otkrivamo šta se krije iza ovog trenda

Vreme čitanja: oko 4 min.

Organizatorka venčanja u razgovoru za Telegraf.rs ističe da su lažni matičari pitanje nužde, da "spasavaju stvar"

  • 8
Mladenci, potpis, prezime, matičar, mlada, mladoženja, venčanje Foto-ilustracija: Shutterstock, Pixabay

Da li ste čuli za lažne matičare? Šta ih čini "lažnim" i koja je njihova uloga na jednom (srpskom) venčanju? Da li je posredi neka nelegalna radnja? Da li je pomodarstvo? Na ova pitanja dobili smo neočekivane odgovore.

Sagovornica, kojoj su venčanja posao i život u proteklih 18 godina, otkrila nam je da je reč o praksi koju poznaje otkako je u biznisu. Matičare za koje smo pitali, ne naziva lažnim, već "fejk". Njihova je uloga stvarna, kaže nam, u ritualnom delu venčanja. Ono što "fejkuju" jeste "građansko venčanje". Papir za koji se nekad ranije odlazilo u matičnu službu opštine, može se dobiti i u nekom restoranu u kom mladenci odluče da naprave slavlje. A onda kada to nije moguće, nastupaju "fejk matičari". Posle braka koji oni sklope, mladi i mladoženji ipak ostaje da ponove svoje "da" u zgradi neke lokalne uprave.

Organizatorka venčanja Marijana Vukadin u razgovoru za Telegraf.rs istakla je da su "fejk matičari" pitanje nužde.

"Mladenci to ne bi radili da nisu u nekom problemu. Na primer, matičar neće da im izađe na teren jer postoji jedna knjiga u opštini, a 20 restorana u kojima se održava venčanje. I on je zakazao na jednom mestu u pet i ne može nikog drugog da venča u to vreme. Kad bi se malo i te matične službe proširile, kada bi ih bilo više koji mogu da izađu na teren, možda se to ne bi ni dešavalo, da krenemo od toga", kaže sagovornica navodeći prvi sa spiska četiri razloga, koje u praksi zahtevaju alternativno rešenje.

U vezi sa matičnim službama, kaže da im je radno vreme ograničeno, što je drugi sa spiska razloga.

"Kada su mladenci prinuđeni da imaju svadbu u nekim večernjim časovima, pogotovo kada se odaberu petak ili neki drugi radni dan, oni nemaju mogućnost za venčanje sa pravim matičarom", objašnjava.

"Treća stituacija se javlja kod mladenaca iz inostranstva, zbog mase papira koju bi morali da prevode kada bi se ovde venčali. Onda oni obave pravo građansko venčanje u zemlji u kojoj žive, a da bi ovde priredili svojim gostima ceremoniju, da ne bi izgledalo kako samo idu na neku žurku, onda se odlučuju za fejk matičara", dodaje i treći.

Četvrti razlog je administrativni.

"Dešava se da papiri npr. nisu poslati na vreme ili da neke naše ustanove nisu odradile šta treba na vreme", kaže navodeći da se venčavaju i nedavno razvedeni ljudi, te da je moguće da neka dokumentacija stigne u poslednji čas.

Sve navedeno, dodaje, govori u prilog tome da nije reč o pomodarstvu, već o potrebi, te da mladenci ne bi ni razmatrali ovu mogućnbost da ih neki problem nije naveo da se snalaze.

Da vas venča neko poznat? Može, ali košta

Vukadin dodaje da iako je ljudima u poslu ova praksa poznata od početka, opšta javnost možda nije sasvim upućena u to da su lažni matičari deo ceremonije venčanja. Nekada za to znaju, kaže, samo organizatori i mladenci. To su upravo situacije koje je navela, a koje su njihov lični, odnosno porodični problem.

Ipak ima i onih koji to rade vrlo otvoreno.

Venčanje, prsten, burma ShutterStock

"Imali smo mi i poznate glumce. Kada neko poznat dođe da vas venča, to su jače cene, kao i za muziku. Za mene je to skupo, možda nekom nije", kaže navodeći da osobe iz sveta poznatih zaista mogu biti izbor mladenaca, te da su u ponudi firme koju vodi inače nepoznati pojedinci.

Kaže i da je to "samo gluma za goste".

"Bez matičara bilo bi kao da ste došli na proslavu rođendana, nemate taj osećaj svadbe. Posle venčavanja ide fotografisanje, pa se uručuju pokloni, postoji ritual, kojim sve to redom ide... Bez matičara, kada bi došlo čestitanje? Nema smisla, bilo bi kao bilo koje drugo slavlje", objašnjava kako je iz ugla profesionalca svaki dan u kom se dvoje venčavaju segmentiran i kako svaki od delova ima svoju funkciju.

Objašnjava i da u radu "fejk matičara" nema ničeg nelegalnog, ali dodaje da venčanje time nije obavljeno.

"Onda odu u opštinu neki radni dan, pa se venčaju za 200, 300 dinara, koliko to već košta", navodi i naredni, jednostavan korak.

Kaže nam i da nema nezadovoljnih.

"To traje pet minuta. Pročitaju se stihovi Duška Radovića, pita se za prezime, da li ste saglasni za brak i to je to. Nije to nešto što traje, prođe neprimetno za goste", navodi uz ocenu da bi izostanak matičara ipak bio upadljiviji.

Kakvo je vaše mišljenje? Pišite nam u komentarima o svojim iskustvima i viđenju.

Da li biste želeli "lažnog matičara" na svom venčanju?

Glasajte

(Telegraf.rs)

Video: Održano 20. jubilarno kolektivno venčanje

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • sasa

    17. april 2023 | 20:48

    gledam po serijama kako je to u americi jednostavno. i svidja mi se , treba olaksati i vencavanje i razvod .

  • M

    17. april 2023 | 21:28

    A ko izdaje vencani list, kod laznih maticara?

  • Predrag

    18. april 2023 | 00:50

    Ljudi dosta više amerikanizacije i prihvatanja nekih zapadnih gluposti,zna se gde se SRBI venčavaju i kako već vekovima i sve je funkcionisalo kako treba i bez tih "dobrih" zapadnih sistema!!! Pa oni nam zabijaju nož u leđa decenijama a vi prihvatate njihova pravila!!! E baš ste patriote i pravi Srbi!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA