Vreme čitanja: oko 2 min.

Valjevo uskoro dobija nov Gerontološki centar: Liste čekanja u državnim domovima, u privatnim ima mesta

Vreme čitanja: oko 2 min.

U Srbiji funkcioniše 40 gerontoloških centara i domova za smeštaj odraslih i starijih, a većina se nalazi u Vojvodini

  • 0
Briga o starima, starost, starica, baka, senior, seniorka, dom Foto: Shutterstock

U Gerontološkom centru Beograd u domovima za stara lica za prijem korisnika postoje liste čekanja na kojima se trenutno nalazi 315 osoba, od kojih 126 odlažu početak korišnjenja usluge jer zahtevaju određeni tip smeštaja, dok u privatnim domovima u Srbiji je popunjeno 80 odsto kapaciteta, kažu predstavnici domova za stare.

Iz Ministarstva za rad, zapošljavanje i socijalna pitanja dodaju da se očekuje otvaranje novog Gerontološkog centra u Valjevu u prvoj polovini ove godine.

"Broj korisnika na listama čekanja beležio je kontinuirani trend rasta sve do pojave koronavirusa, dok je tokom 2020. i 2021. godine trend rasta zaustavljen, da bi se 2022. zabeležilo znatno više korisnika na listama čekanja, nego što je to bilo u 2021. godini", rekli su za Tanjug u Ministarsvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.

U Republici Srbiji funkcioniše 40 gerontoloških centara i domova za smeštaj odraslih i starijih, a većina se nalazi u Vojvodini, a u odnosu na ukupni kapacitet - 9.326 mesta, slobodnih mesta ima oko 1.000.

Iz Ministarstva dodaju da demografsku sliku Srbije obeležava trend depopulacije demografskog starenja koji su posledica negativnog prirodnog priraštaja i negativnog migracionog salda.

Jelena Koca iz službe za odnose sa javnošću Gerontološkog centra Beograd rekla je za Tanjug da se usluga smeštaja u ustanovi Gerontološki centar Beograd sprovodi kroz stacionarni i apartmanski smeštaj u četiri doma tj. četiri radne jedinice, a ukupan broj mesta je 1.182 mesta, a trenutno je slobodno 109 mesta.

"Postoje liste čekanja, iako mi zvanično imamo slobodnih kapaciteta, nije jednako interesovanje za sva mesta, postoje mesta za koje je interesovanje mnogo veće, kao na primer odeljenje za pokretna lica sa dijagnozom demencije, dok postoje čak mesta gde nema zahteva za smeštaj, kao što su trokrevetne garsonjere", rekla je ona.

Ona je istakla da se cene nisu menjale osam godina i da resorno Ministarstvo za sada nije dalo nikakve naznake da će se to dogoditi.

"Cene su od 28.000 do 60.000 dinara, najjeftiniji smeštaj je u okviru radne jedinice Voždovac za dvokrevetne i trokrevetne sobe, a najskuplji je na Bežanijskoj kosi u stacionarnom odeljenju apartmanskog tipa", rekla je ona.

Ona objašnjava da cena zavisi i od tipa usluge i smeštaja, tj. od stepena podrške koja se pruža korisnicima.

"Najskuplje plaćaju zavisni korisnici koji imaju najviši stepen nege, za dementna lica se najviše traži smeštaj i tu ima liste čekanja", dodala je ona.

Objašnjava da postoji posebna procedura za pokretanje zahteva za smeštaj, a podnosi se u ustanovama socijalne zaštite na opštini prebivališta korisnika i oni obrađuju i šalju u ustanovu, a komisija obrađuje dokumentaciju i raspoređuje zahteve u radne jedinice prema želji korisnika, u obzir se uzma i psiho-fizički status.

Ona je rekla da se retko dešava da se korisnik odbije, ali može da se desi da čeka, ne postoje pravila, a Centar za socijalni rad ima mesec dana pravo da obrađuje dokumentaciju, a posle sve zavisi od slobodnih kapaciteta. Ona je dodala da, prema godišnjoj statistici, starosna struktura je preko 80 godina starosti, a dve trećine korisnika su žene.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA