Vreme čitanja: oko 2 min.

Obeleženo pola veka Klinike za maksilofacijalnu hirurgiju VMA

Vreme čitanja: oko 2 min.

Intoniranjem himne Republike Srbije u izvođenju pripadnika Umetničkog ansambla Ministarstva odbrane „Stanislav Binički“ za klavirom i počasnog gosta Olivera Njega započeta je svečanost

  • 0
VMA, Vojnomedicinska akademija Foto: Shutterstock

Klinika za maksilofacijalnu hirurgiju Vojnomedicinske akademije danas je u amfiteatru ove vojnozdravstvene ustanove obeležila pedesetu godišnjicu postojanja, ujedno i sto deset godina maksilofacijalne hirurgije u Srbiji.

Svečanosti su prisustvovali načelnik Uprave za vojno zdravstvo brigadni general dr sci vet. med. Radivoje Anđelković, zamenik načelnika VMA brigadni general prof. dr Dragan Dinčić, dekan Medicinskog fakulteta VMA prof. dr Sonja Marjanović, brojne kolege i saradnici iz vojnih i civilnih struktura.

Intoniranjem himne Republike Srbije u izvođenju pripadnika Umetničkog ansambla Ministarstva odbrane „Stanislav Binički“ za klavirom i počasnog gosta Olivera Njega započeta je svečanost.

Načelnik Klinike za maksilofacijalnu hirurgiju VMA prof. dr Srboljub Stošić pozdravio je uvaženi skup, izražavajući veliku čast i ponos povodom obeležavanja pola veka postojanja Klinike.

- Danas Klinika za maksilofacijalnu hirururgiju VMA predstavlja modernu, visokoprofesionalnu kliničku instituciju u kojoj se obavljaju najsavremeniji hirurški zahvati u lečenju obolelih i povreda glave i vrata. Ovo je, takođe, obrazovna institucija koja se bavi i naučnoistraživačkim radom. Iako nam skupe, visokotehnološke procedure nisu dostupne, to ne utiče na naše konačne hirurške rezultate - rekao je prof. dr Stošić, ističući saradnju Klinike sa svim hirurškim i internističkim klinikama na VMA, anestezijom, stomatologijom, institutima za radiologiju, patologiju, Institutom za naučna istraživanja i drugima.

Svečanost je bila prilika za promociju monografije koja je upriličena ovim povodom, a u kojoj je reč o istorijatu Klinike i maksilofacijalne hirurgije u Srbiji.

U ime domaćina svečanosti prisutnima se obratio zamenik načelnika VMA brigadni general prof. dr Dragan Dinčić, koji je naglasio da su ovakvi događaji male svečanosti u slavu struke, nauke, u slavu zdravlja i čoveka.

- Granica između zdravlja i nezdravlja je tanka, pokretna, osetljiva, upravo kao što je osetljiva regija glave, lica i vrata kojom se vi bavite, time se bavite i obrazom, našom reči u svakom njenom značenju. U isto vreme ta granica je i snažna i istrajna upravo kakvi ste i vi u borbi da povređenima i obolelima, kako u miru, tako i u ratnim dešavanjima, rekostruktivnom hirurgijom maksimalno moguće vratite izgled, dostojanstvo, veru u život i time učinite veliko, dobro delo - rekao je brigadni general prof. dr Dinčić.

Klinika za maksilofacijalnu hirurgiju VMA se na savremen visokospecijalizovan način bavi dijagnostikovanjem i lečenjem najtežih oboljenja lica i vrata, a njeni koreni datiraju još iz 1912. godine. O istorijatu Klinike i maksilofacijalne hirurgije u Srbiji, putu njenog razvoja i velikanima iz te oblasti govorili su nekadašnji načelnik Klinike za maksilofacijalnu hirurgiju VMA pukovnik u penziji profesor dr Nebojša Jović i sadašnji načelnik Klinike prof. dr Srboljub Stošić.

Nakon oficijalnog dela usledio je jednodnevni simpozijum, na kome su eminentni predavači govorili o sadašnjem radu Klinike za maksilofacijalnu hirurgiju, ali i budućem razvoju maksilofacijalne hirurgije u Srbiji.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA