Vreme čitanja: oko 2 min.

Trinaesta, najmaleroznija godina za brak u Srbiji: Psihijatar otkriva i koji je glavni problem

Vreme čitanja: oko 2 min.

Najlepša je prva faza, a najveći izazov je kada dođe dete

  • 0
razvod, razvod braka, brak, neuspešan brak Foto: Shutterstock

Raste broj brakova, ali i razvoda u Srbiji, pokazuju podaci Zavoda za statistiku. Najčešće, kobna godina bračnog života je trinaesta. Psihijatar i psihoterapeut Tatjana Vlašković Jovićević kaže za RTS da je najčešći problem nedostatak komunikacije.

Tatjana Vlašković Jovićević je, gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, izjavila da svaki brak ima faze. Najlepša je prva faza, a najveći izazov je kada dođe dete, navodi Vlašković Jovićevićeva.

"Tada nisu fokusirani jedno na drugo, nego na dete. Menjaju se sve navike i partneri počinju da se manje razumeju", napominje Vlašković Jovićevićeva.

Prema podacima za 2022. godinu, sklopljen je 32.821 brak, a razvelo se 9.813 parova.

“Dosta je veliki broj razvoda, ali je dosta i parova koji se uopšte ne venčavaju, tako da ne znamo realan broj. U poslednje vreme je povećan broj razvoda zbog manje tolerancije, to je glavni problem. Brzo se živi, nemamo toliko razumevanja jedno za drugo i onda dolazi do problema“, istile Vlašković Jovićevićeva.

Prema njenim rečima, najčešći problem je nedostatak komunikacije.

"Ne kažemo kad nam nešto smeta, nego prećutimo i budemo pasivno agresivni. Da bismo nešto rešili, mora da se razgovara", kaže Vlašković Jovićevićeva.

Najveći procenat razvoda je između prve i četvrte godine braka.

"Tada stvarno upoznajemo partnera. Više nisu samo vrline u pitanju, već ga upoznamo u pravom svetlu. Dosta se i radi i više nemamo vremena jedno za drugo. U današnje vreme postali smo dosta sebični, gledamo samo svoje potrebe i čim nam nešto ne odgovara, želimo da odemo. A brak se gleda u celini, nismo tu samo mi, nego imamo nekog pored nas", napominje Vlašković Jovićevićeva.

Ističe da nekad postoji zanemarivanje koje žena ili muškarac trpe godinama.

"Nekad se čeka da deca porastu kako bi odlučili da odu. Sve treba uzeti u obzir i da se borimo što je moguće više za očuvanje, ali ako vidimo da su prepreke veće, onda treba otići", dodaje.

Postoji često uticaj roditelja.

"I roditelji se često mešaju, što nije dobro. Ako imamo problem, ne treba tražiti savet od roditelja, prijatelja, već stručnog lica, da ne bismo dodatno komplikovali te odnose", ističe Vlašković Jovićevićeva.

Kada dođe dete, navodi, sve se menja.

"Tada prestanemo da se bavimo jedni drugima, ako ne postoji razumevanje. Posle porođaja dolazi do promene raspoloženja kod žena, što muškarci nekada teško podnose, što dovodi do svađa koje su suvišne. Jedno dete je okidač za razvod, a tamo gde je više dece sve je manje razvoda", navodi Vlašković Jovićevićeva.

Da bi se problem rešio, oba supružnika moraju da dođu na terapiju.

"Nekada je potrebno da dođu par puta na terapiju, onda oni samo uvide šta je problem i nema problema", kaže Vlašković Jovićevićeva.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA