Vreme čitanja: oko 3 min.

Upozorenje: U Srbiji već prijavljene neželjene reakcije na lek koji se ilegalno koristi za mršavljenje

Vreme čitanja: oko 3 min.

Prema nekim mišljenjima, samoubilačke misli izazivaju lekovi za lečenje gojaznosti saksenda i vigovi, kao i medikament ozempik, čija je nestašica bila zabeležena i kod nas

  • 4
Ozempic injekcije kontrolišu nivo šećera u krvi Foto: Shutterstock/myskin

Lek za dijabetes ozempik masovno se zloupotrebljava radi mršavljenja i stvara neželjene efekte. Evropska agencija za lekove sada ispituje da li ozempik izaziva i samoubilačke misli, prenosi Dnevnik.

Ovaj lek može biti opasan i u Srbiji je već registrovano deset slučajeva neželjenih reakcija na ozempik, a upotreba ovog leka kod zdravih osoba nije preporučljiva.

- O ozempiku se masovno polemisalo baš zbog zloupotrebe iako je njegova osnovna namena lečenje dijabetesa. On snižava koncentraciju glukoze u krvi, ali je zaista dobar, jer pored toga snižava i količinu masnog tkiva, što je dobro kod pacijenata sa dijabetesom. Postoji nekoliko neželjenih efekata ovog leka koje on može dati kod zdravih osoba, kao što su hipoglikemija, padanje u nesvest, pogoršanje retinopatije, gastrointestinalne smetnje, akutni pankreatitis – rekla je magistra farmacije Tanja Ćirović gostujući na Prvoj TV.

Mnogi ga ilegalno koriste za mršavljenje, a sada se sumnja da ima razorno dejstvo na ljudsku psihu. Trend zloupotrebe ozempika krenuo je iz SAD, a najveći promoteri njegove primene za mršavljenje bili su rijaliti zvezda Kim Kardašijan i milioner Ilon Mask. Oni su na društvenim mrežama govorili o njegovom pozitivnom dejstvu na gubljenje kilograma. To je izazvalo pravu pomamu i globalnu nestašicu medikamenta.

Evropska agencija za lekove (EMA) ispituje moguće povezanosti između primene lekova za lečenje gojaznosti i suicidnih ideja i ponašanja na oko 150 prijavljenih slučajeva iz EU i Sjedinjenih Američkih Država. Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije je do 7. avgusta ove godine prijavljeno ukupno 10 slučajeva neželjenih reakcija na lek ozempik, koji su naši građani masovno koristili i za lečenje gojaznosti, mada mu je prvobitna namena lečenje dijabetesa tip 2.

Prema nekim mišljenjima, samoubilačke misli izazivaju lekovi za lečenje gojaznosti saksenda i vigovi, kao i medikament ozempik, čija je nestašica bila zabeležena i kod nas, jer su ga ljudi koristili za mršavljenje nakon reklama na društvenim mrežama.

Iz Agencije za lekove i medicinska sredstva Srbije rekli su da su do 7. avgusta ove godine imali prijavljeno ukupno 10 slučajeva neželjenih reakcija na lek ozempik, preneo je Kurir.

- Slučajevi su prijavljeni od zdravstvenih radnika, pacijenata i nosilaca dozvole za lek. U prijavljenim slučajevima ispoljeno je ukupno 35 neželjenih reakcija. Prema klasifikaciji po sistemima organa, najveći broj neželjenih reakcija pripadao je sledećim klasama: gastrointestinalni poremećaji (10), povrede, trovanja i proceduralne komplikacije (tri), poremećaji metabolizma i ishrane (dva), poremećaji nervnog sistema (dva). Najčešće prijavljene neželjene reakcije su: mučnina (šest), povraćanje (šest), opstipacija (dva) i dijareja (dva) - naveli su iz ALIMS.

Ozempik je među prvima na listi najpretraživanijih lekovima na sajtovima apoteka u Srbiji. Iako je registrovan za lečenje dijabetesa, poslednjih meseci postao je poznat široj javnosti kada je obelodanjena njegova zloupotreba. Mnoge žene, iako ne boluju od dijabetesa, zloupotrebljavale su ovaj lek i pile su ga da bi mršavile.

Lek registrovan samo za dijabetes

Endokrinolozi kažu da je ozempik lek sa kompleksnim delovanjem, koji je u Srbiji registrovan samo za lečenje dijabetesa tip 2. U Srbiji se na tržištu može naći u dozama od 0,25 miligrama, 0,5 i 1 miligram. Aktivna supstanca tog leka je semaglutid koji dovodi do mršavljenja. Lek u dozi od 2,4 miligrama sa tom aktivnom supstancom zvanično je registrovan u SAD kao lek za mršavljenje. Endokrinolozi ukazuju da lek ozempik nije rešenje za mršavljenje, jer kada pacijent prestane da ga koristi izgubljeni kilogrami se brzo vraćaju. Problem je što se ne odriču starih životnih navika, jedu nezdravu hranu, slabo se kreću, te efekat terapije ne može da bude dugoročan.

Zbog iznenadne velike potražnje na tržištu Srbije je nastala nestašica leka od koga život zavisi ljudima koji se leče od dijabetesa tipa 2. RFZO je pokrenuo postupak protiv 46 zdravstvenih ustanova zbog nepravilnosti u prepisivanju ozempika pacijentima.

Direktorka Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO) Sanja Radojević Škodrić apelovala je na one koji lek za dijabetes ozempik koriste za mršavljenje, zbog čega je došlo do nestašice, da se ne ponašaju neodgovorno ni prema osobama kojima je taj lek potreban, ali ni prema sopstvenom zdravlju.

Dodala je da nije problem države da uveze taj lek, ali je problem njegova proizvodnja, dodajući da mnoge zemlje u Evropi sada imaju isti problem zbog ogromne potražnje. Upravo zbog zloupotrebe ovog leka krenule su i inspekcije i Ministarstva zdravlja i Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Luci.rs

    15. avgust 2023 | 11:31

    Jedeš malo i skidaš salo a meriš šta je preostalo,je najbolji lek bez neželjenih dejstava.

  • Bot

    15. avgust 2023 | 13:03

    A sta cemo sa stotinu hiljada nezeljenih posledica zbog fajzera? A neki ni nisu docekali.

  • nibrS

    15. avgust 2023 | 14:31

    Manje žderite i nema potrebe ni za kakvim dijetama...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA