Vreme čitanja: oko 2 min.

Od prošle godine povećan broj ubijenih žena u Srbiji: "Žrtve nasilja konstantno snažiti i hrabriti"

Vreme čitanja: oko 2 min.

Macanović navodi da žene pored zvaničnih institucija - policije, Centra za socijalni rad i Tužilaštva - mogu da se obrate i ženskim organizacijama koje pružaju pomoć i podršku žrtvama

  • 3
Porodično nasilje, nasilje nad ženama, Ilustracije nasilje, Novinarke protiv nasilja Foto: Milena Đorđević/Novinarke protiv nasilja/NPN

Vanja Macanović Iz Autonomnog ženskog centra izjavila je da žene koje su žrtve nasilja treba stalno snažiti i hrabriti pričom da izlaz postoji i dodala da, pored nadležnih instuitucija, za pomoć mogu da se obrate i ženskim organizacijama.

Macanović je za Tanjug navela da je stupanjem na snagu Zakona o sprečavanju nasilja o porodici 2017. godine, broj ubijenih žena jedno vreme bio u padu, a da je od prošle godine počeo da se povećava.

"Nažalost, povećava se broj ubijenih žena koje nikada nisu prijavljivale nasilje", rekla je Macanović.

Navela je da Autonomni ženski centar već godinama traži da se uspostavi nacionalno telo za praćenje femicida, a koje bi se sastojalo od predstavnika državnih institucija na republičkom noviu i koje bi, kada se dogodi slučaj femicida u lokalnoj samoupravi analiziralo da li je došlo do propusta, kako bi se učilo iz grešaka koje su napravljene.

"Mi nemamo učenje iz grešaka i to je ozbiljan problem. Ono što mi vidimo jeste da instutucijama fali znanje o tome kako se rizik procenjuje, a to je nešto što vi ne možete da stavite u zakon, to je iskustveno, ono što učite na primerima", rekla je Macanović.

Macanović navodi da žene pored zvaničnih institucija - policije, Centra za socijalni rad i Tužilaštva - mogu da se obrate i ženskim organizacijama koje pružaju pomoć i podršku žrtvama.

"Žrtve bi trebalo da se obrate ženskim organizacijama kada planiraju da prijave nasilje da bi se sa njima prošlo kroz listu rizika, da se napravi plan prijavljivanja i bezbednosni plan šta žena treba da radi nakon prijave, da ne dođe do toga da je prijavila nasilje, a nasilnik je ubije", rekla je Macanović.

Macanović je ukazala i da u poređenju sa regionom, Srbija ima visoke sankcije kada je reč o nasilju u porodici, ali da su kazne zatvora uglavnom uslovne, bez ikakvog praćenja.

"Nije problem u tome što su uslovne, već što su bez ikakvog praćenja. Nekad vam žrtve kažu "pa zašto sam prolazila kroz ovu torturu da bi neko dobio uslovnu presuda koju niko ne prati", rekla je ona.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Ccc

    24. avgust 2023 | 09:23

    Uvesti zakon da žena može da ubije gada ako je udari,odmah i da ne odgovara za ubistvo!Kakvi sudovi,zabrane prilaska,vidite li da to ne pomaže!I kad ubiju nekoliko muškaraca,ostali će dobro razmisliti da li da maltretiraju ili ne!Zakon je ništa u ovoj državi!!!!

  • Pravnica

    24. avgust 2023 | 09:43

    Poostrite kazne i izmenite zakone da se smanji narkomanija i alkoholizam koji su uzeli maha, a izazivaju agresivnost, uvedite krivicu za razvod braka i sankcionisite indirektno preljube, kao i upletanje familije u tudje brakove...sve to su vam razlozi zbog kojih se ovo desava...osnazite i uzdignite vrednost porodice iz koje i deca uce sve, uvedite mere i podsticaje, poreske olaksice za porodice sa decom...mnogo su ljudi postali sebicni i zli...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA