Vreme čitanja: oko 3 min.

Od ratnika do zmaja čitanja: Leskovčanin Lazo Bursać mesečno čitao i 3.500 stranica književnosti

J. P.

Vreme čitanja: oko 3 min.

Za njega, poseban utisak ostavila je Lusinda Rajli i njeni književni radovi, posebno dve poslednje knjige koje trenutno čita

  • 1

Lazo Bursać, sedamdesetšestogodišnji stanovnik Leskovca, danas je ovenčan prestižnom nagradom „Zmajevi čitanja“ Narodne biblioteke Radoje Domanović. Ovaj zaslužni član trećeg doba istakao se kao najaktivniji čitalac koji je u proteklih godinu dana prošao kroz fascinantan svet književnosti, prelazeći stranice čak 244 knjige.

Njegova pasija za čitanjem nije tek obično prolazno interesovanje, već čvrsto ukorenjena navika koju je razvio s godinama, a svojoj maloj beležnici zapisuje i datum i vreme čitanja svake knjige.

„Dok sam bio mlađi, zbog posla nisam imao toliko vremena za knjige, život je bio takav ali od kada sam u penziji, čitam češće. Ne volim televiziju da gledam, ponekad jutarnje vesti i poneki film”, priča Lazo za Jugmediu.

Uz to, otkriva da su mu posebno bliske istorijske knjige i beletristika, što se oslikava i u njegovoj kućnoj biblioteci koja broji između 250 i 300 naslova. Zanimljivo je da je Bursać tokom pandemije koronavirusa intenzivirao svoje čitalačke navike, proždirući prosečno 3500 stranica književnosti mesečno.

„Ne gledam televiziju, to mi je glupo. Sve su to iste vesti od ujutru do uveče, a plus rijaliti“, dodaje on.

Njegov put nije bio lak. Rođen u Bihaću, Lazo je u Leskovac došao 1991. godine, bežeći od ratnih strahota kako bi sačuvao svoju porodicu. Međutim, usledile su teške godine ratovanja, tokom kojih je bio ranjavan, zarobljen, i suočen sa mnogim izazovima.

„Kada sam se vratio u Leskovac“, priseća se Bursać, „kupio sam stan sa ženom i počeo raditi na pijaci, prodajući dečije igračke i školski pribor kako bih osigurao obrazovanje za svoju decu.“

I ta žrtva se isplatila, jer danas mu je sin inženjer elektronike koji je upisao doktorat matematike, dok mu je ćerka magistar srpskog jezika i književnosti. Od malena zaljubljen u knjige, Bursać sada kroz njih oživljava svoju drugu mladost, oplemenjujući duh i uživajući u svetu mašte.

Za njega, poseban utisak ostavila je Lusinda Rajli i njeni književni radovi, posebno dve poslednje knjige koje trenutno čita. Njegova posvećenost knjigama i čitanju ne samo da ga izdvaja kao izuzetnog člana biblioteke, već istovremeno podstiče i druge da pronađu radost i obogaćenje kroz čarobni svet pisane reči.

Inače, danas je u Narodnoj biblioteci „Radoje Domanović“ održana svečanost dodele nagrada „Zmajevi čitanja“, koja ima za cilj promovisanje čitanja i književnosti među svim generacijama.

Direktorka biblioteke, Vesna Ilić, istakla je važnost čitanja kao ključnog faktora u razvoju svake osobe.

„Čitanjem se razvija smisao za lepo i plemenito, podstiče se promena kroz sticanje novih znanja, razvijaju se određene navike u radu i ponašanju, te smisao za tačnost i odgovornost. Knjige su veoma značajne za razvoj intelektualnih i psiholoških sposobnosti dece i mladih, kao i za formiranje korisnih veština“, kazala je Ilićeva.

Nagrade su dodeljene u nekoliko kategorija, a među dobitnicima su se, pored Bursaća našli i osmoipogodišnja Mina Živković kao najveći čitalac na Dečjem odeljenju, pročitavši 148 knjiga za godinu dana, od toga čak 30 knjiga samo tokom letnjeg raspusta.

Nebojša Mladenović izdvojio se kao najverniji čitalac na Pozajmnom odeljenju za odrasle, sa 208 pročitanih knjiga.

Među najvernijim čitaocima su i Slaviša Stanković i Sava Tasić, nagrađeni za ljubav prema knjizi i doprinos u razvoju biblioteke.

Pozivamo sve sugrađane da posete biblioteku i uživaju u bogatom izboru knjiga koji prati savremene trendove i interesovanja čitalaca.

Ova nagrada ustanovljena je prošle godine sa ciljem da podstakne sugrađane na čitanje knjiga.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA