Vreme čitanja: oko 4 min.

Temperatura, malaksalost, curenje iz nosa: Od početka godine 82 slučaja morbila, ovo je hitan APEL LEKARA

M. S.

Vreme čitanja: oko 4 min.

ako ističe lekar, vakcinacija je jedino i pravo rešenje

  • 0
Male Boginje, Beograd Foto-kolaž: Shutterstock, Nikola Tomić

Na teritoriji Beograda registrovano je 57 slučajeva malih boginja, saopštio je Institut za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut". Među obolelima je 16 dece mlađe od šest godina, od kojih je 14 bilo nevakcinisano, jedno je primilo jednu dozu vakcine sa komponentom protiv morbila, a jedno je nepoznatog vakcinalnog statusa, 15 nevakcinisanih osoba uzrasta od 8 do 25 godina, pet potpuno vakcinisanih osoba uzrasta 14, 15, 16, 18 i 23 godine, kao i 21 osoba starija od 35 godina nepoznatog vakcinalnog statusa.

Kako je u emisiji "Zdravo sa Ivanom" dr Saša Milićević objasnio, simptomi su slični prehladi, a to su temperatura, malaksalost, curenje iz nosa, odbijanje hrane.

- To u početku liči na bilo koju respiratornu infekciju, na bilo koji virus. I onda se tek posle toga pojavljuje ospa koja se obično pojavljuje iza ušiju, pa se spusta dole. Dete izgleda kao kada bi se slikarska četkica umočila u crvenu boju i dete se poprska time. Mališani dobijaju izraz takozvane "plačne maske", oči budu crvene, lice bude osuto tim promenama, i dete deluje tužno, objašnjava doktor Milićević.

Prema njegovim rečima, najviše su u riziku oni koji imaju neka hronična oboljenja, i oni pacijenti koji imaju terapiju koja smanjuje imunološki odgovor.

- Pacijenti koji u tom momentu imaju oslabljen imunitet, ako su recimo izašli iz grupa ili iz kovida, pa dobiju morbile, oni mogu biti ugroženi u najvećem riziku su oni koji imaju neku pridruženu bolest i oslabljeni imunitet. Što se komplikacija tiče, one su češće kod dece mlađe od pet godina i odraslih osoba starijih od 20 godina", rekao je doktor.

Kako ističe lekar, vakcinacija je jedino i pravo rešenje.

Koliko su opasne male boginje?

Male boginje su jedna od najzaraznijih virusnih infekcija, koje se prenose direktnim kontaktom sa obolelom osobom (poljubac, rukovanje), putem vazduha respiratornim kapljicama koje emituje obolela osoba (kašalj, kijanje) i retko indirektnim putem preko sveže kontaminiranih predmeta.

Posle inkubacije (period od momenta ulaska virusa u organizam do manifestacije oboljenja, odnosno pojave tegoba) od 7 - 18 dana, dolazi do pojave povišene telesne temperature, sekrecije iz nosa, kašlja i konjunktivitisa (vodnjikave, crvene oči, otečeni kapci). Nabrojani simptomi traju 2 - 4 dana, nakon čega dolazi do skoka telesne temperature (preko 40°C) i pojave makulopapulozne ospe prvo na licu, iza ušiju i na vratu, koja se zatim širi na trup i ekstremitete. Obolela osoba je zarazna poslednjeg dana inkubacije (kada je još uvek bez tegoba), 4 dana pre izbijanja ospe i 4 dana nakon izbijanja ospe.

Trenutna epidemiološka situacija

Prema poslednjem izveštaju, na teritoriji Beograda registrovano je 57 slučajeva malih boginja na teritoriji Novog Sada registrovana dva potvrđena slučaja morbila, prvi 13. februara, a drugi 23. aprila, a obolele osobe su starije od 40 godina, pri čemu je jedna nepotpuno vakcinisana jednom dozom vakcine sa komponentom protiv morbila, a druga je nepoznatog vakcinalnog statusa.

Jedan slučaj malih boginja potvrđen je 20. februara kod deteta iz Stare Pazove u Sremskom okrugu, koje je u drugoj godini života i nije vakcinisano, a već 25. februara potvrđen je slučaj malih boginja kod nevakcinisanog deteta sa teritorije Severnobanatskog okruga, uzrasta 13 meseci.

Dana 29. februara potvrđen je slučaj malih boginja kod osobe uzrasta 41 godinu sa teritorije Bora, koja je nepotpuno vakcinisana jednom dozom vakcine koja sadrži komponentu protiv morbila.

Na teritoriji Kolubarskog okruga registrovana su četiri potvrđena slučaja morbila.

Dva slučaja registrovana su na teritoriji Valjeva, a dva na teritoriji Mionice gde je prijavljena porodična epidemija 2. aprila, a sve obolele osobe su starije od 25 godina, pri čemu su dve vakcinisane sa dve doze vakcine koja sadrži komponentu protiv morbila, jedna nepotpuno vakcinisana sa jednom dozom vakcine, a jedna je nepoznatog vakcinalnog statusa.

Na teritoriji Vranja registrovana su dva slučaja morbila, jedan laboratorijski potvrđen i jedan epidemiološki povezan sa potvrđenim slučajem, u okviru porodične epidemije koja je prijavljena 11. aprila, a obolele osobe su starije od 40 godina i nepoznatog su vakcinalnog statusa.

Dana 18. aprila male boginje su potvrđene kod nevakcinisanog deteta uzrasta 16 meseci sa teritorije Novog Pazara.

Istog dana, na teritoriji Južnobanatskog okruga prijavljena je epidemija u okviru koje je registrovano osam potvrđenih slučajeva morbila, a obolele osobe su uzrasta od 15 do 48 godina, pri čemu su četiri nevakcinisane, a tri nepoznatog vakcinalnog statusa.

Na teritoriji Niša registrovano je pet slučajeva obolevanja od morbila kod nevakcinisane dece uzrasta od 15 meseci do dve godine, od toga dva u okviru porodične epidemije koja je prijavljena 24. aprila, a tri u okviru epidemije u predškolskoj ustanovi koja je prijavljena 4. maja.

Prošle godine u Srbiji je registrovano 50 slučajeva morbila, od kojih je većina, 94 odsto bila nevakcinisana.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA