Zašto se ne uvodi vanredna situacija zbog vrućina? Pitali smo čitaoce, njihov odgovor je jasan
Stigao je novi toplotni talas, a sa njim i tropske noći
Tek što smo dobili mali predah od prethodnog, stigao je novi toplotni talas sa temperaturama oko i preko 40 stepeni Celzijusa.
Kako iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda navode, do kraja sedmice će se sigurno zadržati veoma toplo vreme sa maksimalnom temperaturom od 35 do 41 °C.
Zbog visokih temperatura, ali i nevremena, u većem delu Srbije upaljen je meteo-alarm. Osim u istočnoj Srbiji svuda je crveni koji upozorava na veliku vrućinu, dok je žuti na snazi zbog kiše i grmljavine i to u Bačkoj, jugoistočnoj i jugozapadnoj Srbiji i na Kosovu i Metohiji.
Takođe će se i na području Beograda do kraja ove sedmice, zadržati veoma toplo vreme sa tropskim noćima. Minimalna temperatura biće u intervalu od 23 do 26 stepeni Celzijusovih, najviša dnevna od 37 do 39 stepeni Celzijusovih, navode iz RHMZ.
Upozorenja se nižu
Upozorenja zbog visokih temperatura ne stižu samo od Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Auto-moto savez Srbije takođe je upozorio vozače da ne preporučuje vožnju u najtoplijem delu dana, kada će temperature biti oko 37 stepeni. Ukoliko je tada putovanje neodložno AMSS preporučuje da se koriste češće i duže pauze jer vožnja po vrelom vazduhu i usijanom asfaltu utiče na pregrevanje motora ali često otkazuju i drugi važni sklopovi na automobilu.
Kako se navodi, manjak hidratacije na tim temperaturama može da dovede do iscrpljenosti za volanom, zbog čega je opšta preporuka da se prave pauze na svaka dva do tri sata vožnje.
U Sjenici vanredna situacija
Opština Sjenica donela je odluku da zbog visoke temperature i suše proglasi vanrednu situaciju na toj teritoriji. Navodi se da je dugotrajna suša izazvala probleme u vodosnabdevanju stanovništva i napajanju stoke.
Još početkom meseca Vojska Republike Srbije i opština Čajetina obezbedili su cisterne za meštane opštine Sjenica kako bi olakšale borbu sa sušom usled koje su nastali problem sa vodosnabdevanjem. Iako su radnici JKP "Vrela" svojim danonoćim radom pružali pomoć i cisterom dopremali vodu u najudaljenija mesta, to nije bilo dovoljno da se voda obezbedi za sva sušom pogođena sela.
Rezultati ankete
Dok nas je još mučio prethodni toplotni talas, pitali smo vas šta mislite da li bi trebalo uvesti vanredno stanje na teritoriji Srbije.
Odgovori koje smo vam ponudili bili su:
- Da
- Ne
- Da, taman da odmorim od posla
- Ne treba, radićemo i na 50
Skoro 12 hiljada čitalaca Telegraf.rs je odlučilo da označi svoje mišljenje po tom pitanju.
Na osnovu rezultata glasanja, većina je odlučna da je tada bilo potrebno, čak 77 odsto ljudi. Po broju vaših glasova, drugi najčešći odgovor je bio da ne treba i da ćemo raditi i na 50 stepeni, sledi da ne treba i potom najmanje odabran: "Da, taman da odmorim od posla" koji je odabralo samo 6 odsto čitalaca Telegraf.rs.
Kada se uvodi vanredna situacija zbog visokih temperatura?
Uprkos naizgled većinskom mišljenju da bi vanredno stanje bilo potrebno uvesti kada su ekstremno visoke temperature, Zakon o smanjenju rizika od katastrofa i upravljanju vanrednim situacijama ne postavlja granicu što se temperature tiče, već "reagovanje ukoliko ekstremne vrućine traju duže od 15 dana".
Procedura nakon toga je jasna, gradovi podnose inicijativu vanredne situacije Republičkom štabu za vanredne situacije. Oni je prosleđuju Vladi Srbije, u čiju nadležnost potom prelazi ovo pitanje, a ministri u Nemanjinoj 11 potom odobravaju primenu vanrednih mera koje odmah postaju obavezne.
Vanredna situacija, prema pomenutom zakonu, može biti proglašena i nakon njenog nastupanja (ekstremne temperature vazduha), ako se neposredna opasnost od nastupanja vanredne situacije nije mogla predvideti ili ako zbog drugih okolnosti nije mogla biti proglašena odmah posle saznanja za neposrednu opasnost od njenog nastupanja.
Vanredna situacija se ukida prestankom opasnosti, odnosno prestankom potrebe za sprovođenjem mera zaštite i spasavanja od katastrofa.
Vanredne mere koje je propisao Zakon o smanjenju rizika od katastrofa i upravljanju vanrednim situacijama podrazumevaju kraćenje radnog vremena za radnike na otvorenom od 11 do 16 časova, promenu režima saobraćaja i posebno promena režima prevoza opasnih materija, dopremanje pijaće vode ugroženom stanovništvu i postavljanje cisterni sa vodom na ključnim mestima u gradovima, odnosno, opštinama.
Šta je vanredna situacija?
Stanje koje nastaje kada su rizici po stanovništvo, životnu sredinu i materijalna i kulturna dobra takvog obima i intenziteta da njihov nastanak ili posledice nije moguće sprečiti redovnim delovanjem nadležnih organa i službi (poput pandemije, epidemije, većih poplava, ekstremnih vrućina ili zemljotresa).
Ankete
Redakciji Telegraf.rs je stalo do vašeg mišljenja, pa osim što vas pozivamo da nam se obratite za sve što smatrate da treba, imamo i poseban odsek u kom vas često pitamo o aktuelnim temama.
Sve naše aktivne ankete možete pogledati ovde.
(Telegraf.rs)
Video: Duarte sa bele tačke doneo prednost Zvezdi protiv Napretka
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Neka ovde
I Grčkoj je od 14h.sve zatvoreno... Potpuno,od prodavnica i hotela sve.Do sutradan ujutru, znači njima je radno vreme od 7 h.ujutro do 2.,h.
Podelite komentar
NSja
Dok se ispoštuje procedura....dođe i minimalni pad tempeture...🤔
Podelite komentar
Sibin
Pa gde da budu na steti robovlasnici koji imaju odresene ruke od ove uzasne vlasti!!!! Ko sta pita radnika????!!!!
Podelite komentar