Poplavni talas stiže u Srbiju: Raste vodostaj Dunava, ovde danas preti prelazak granice redovne odbrane

E. K.
E. K.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Na osnovu upozorenja Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ) dostizanje i prevazilaženje granica redovne odbrane od poplava očekuje se danas kod Apatina, kod Novog Sada 21. septembra, a kod Bogojeva i Bačke Palanke 22. septembra sa tendencijom daljeg porasta.

Na osnovu poslednjih podataka od juče, očekivanja su da će danas kod Bezdana biti pređena granica redovne odbrane od poplava, dok će se kod Apatina približiti. Ostale merne stanice nisu pokazivale nivoe koji prete približavanju, a ne prelaženju granice.

Kao što se može videti na osnovu jučerašnje grafike, Republičkog hidrometeorološkog zavoda, tada se najveći vodostaj beležio kod Apatina.

RHMZ vodostaj 19. septembar Foto: Printscreen RHMZ

Takođe, Republički hidrometeorološki zavod napominje:

  • Vodostaj Dunava je u većem porastu sa tendencijom porasta naredna četiri dana
  • Vodostaj Tise je u stagnaciji sa tendencijom stagnacije i manjeg porasta naredna četiri dana
  • Vodostaj Save je u umerenom porastu sa tendencijom porasta narednog dana, zatim opadanja
  • Vodostaj Velike Morave je u stagnaciji sa tendencijom stagnacije i manjeg kolebanja naredna dva dana
  • Vodostaji na Dunavu su u domenu visokih i srednje visokih, na Savi u domenu srednje visokih, na Tisi u domenu srednjih, a na Velikoj Moravi u domenu niskih vrednosti za ovo doba godine

Temperature vode na rekama u Srbiji kreću se:

  • Na Dunavu oko 16.7 °S
  • Na Savi oko 19.5 °S,
  • Na Velikoj Moravi oko 16.8 °S,
  • Na Tisi oko 20.0 °S i na banatskim vodotocima oko 17.6 °S, što je oko prosečnih vrednosti temperatura vode za ovo doba godine

Podsetimo, redovna odbrana od poplava se proglašava kada vodostaj na reci dostigne propisanu granicu (koja je određena za svaki rečni sektor) i ima tendenciju daljeg porasta. Redovnu odbranu od poplava proglašava nadležni vodoprivredni centar i ona podrazumeva neprekidno osmatranje i praćenje stanja odbrambenih nasipa i objekata.

Vanredna odbrana od poplava se proglašava kada vodostaj dostigne propisanu granicu i ima tendenciju daljeg porasta, ili kada to zahtevaju drugi razlozi (dugo trajanje vodostaja iznad granice redovne odbrane, stanje nasipa i objekata, nastupanje opasnosti od nagomilavanja leda i dr.). Vanrednu odbranu proglašava nadležni vodoprivredni centar i ona podrazumeva neprekidno praćenje stanja odbranbenih nasipa i objekata i otklanjanje negativnih pojava na njima. U slučaju da dođe do prelivanja ili nekontrolisanog proboja nasipa kao i kontrolosanog prosecanja nasipa, proglašava se vanredno stanje. Vanredno stanje proglašava nadležna ugrožena opština, a podrazumeva izgradnju lokalizacionih nasipa, evakuaciju stanovništva i dr.

U vreme trajanja odbrane od poplava Hidrološka služba Republičkog hidrometeorološkog zavoda uvodi vanredna hidrološka osmatranja, dodatno dostavljanje podataka, hidroloških i meteoroloških informacija i prognoza subjektima odbrane od poplava i javnosti.

(Telegraf.rs)

Video: Lančani sudar četiri vozila u Barajevu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA