Marija (41) iz Beograda je iznenada dobila OVU BOLEST, prvo se pojavilo na laktu, a onda...! Ovo su simptomi

   
Čitanje: oko 4 min.
  • 0

"Psorijazu sam dobila sa 28 godina i to baš pred svoju svadbu. Zaista ne znam šta je bilo okidač jer nisam bila ni pod kakvom tenzijom. Bila je to najpre samo jedna tačkica, čak sam mislila da je bubuljica. Pojavilo se najpre na laktu, a onda je odjednom krenulo da se širi", počinje priču za Telegraf.rs Marija Bjedov (41) iz Beograda.

Kako navodi dalje naša sagovornica, nakon lakta, kad praktično nije i osetila nikakav bol ili svrab, sve je rapidno buknulo, psorijaza se pijavila i na nogama, gornjem delu čela (uz kosu), licu, rukama, kolenima, pa čak i na ušima. Bilo je vreme za medicinsku pomoć.

- Javila sam se lekaru opšte prakse koji me je, naravno, uputio, kod dermatologa, davali razne kortikosteroide u vidu kremi ili masti. Kad se proširilo, sve me je zatezalo, peckalo i svrbelo, a znale su rane da mi se otvaraju. Tom prilikom sam pila specijalne tablete kako bi se ti UV zraci bolje apsorbovali kroz kožu - priseća se Marija.

Međutim, ta vrsta terapije joj se samo u solidnoj meri ublažila problem, ali ne i otklonila.

Ova mlada žena nema šta nije pokušavala u svojoj borbi protiv ove "napasti na telu". Prirodni melemi (pretežno na bazi melema), pa umotavanje celih nogu u "streč-foliju" kako bi koža bolje upila preparate.

Kada je reč o mogućem uzroku pojave psorijaze, Marija kaže da ne zna šta je uzrok.

- Ne zna se uzrok, ali meni čim padne imunitet ili neki jači stres ona pocrveni i peče i svrbi - ukazuje naša sagovornica.

"Odakle" dolazi, dakle,ne zna se, ali ono što je, nažalost, ljudima koji ovu muku muče dobro poznato, da nikada ne nestaje.

- Samo se primiri tako da ne crveni i ne svrbi. Malo bude blaže posle tog zračenja, ali je, praktično, stalno tu u nekoj meri.

Marija, kao i većina pripadnica nežnijeg pola, voli da se lepo obuče, našminka, zablista, pa se pitamo - kako se se izborila sa poljuljanim samopuzdanjem zbog ovog estetski neugodnog problema.

- Naravno da mi je u početku baš bilo poljuljano samopouzdanje. Naprosto, nisam mogla da se obučem kako želim, već kako moram. Niti sam mogla da se fino obučem u neku haljinu za svečane prilike koja otkriva veći deo kože, niti sam se adekvatno oblačila, u smislu što sam bila prinuđena i leti da nosim pantalone i duge rukave. Dugo sam se, zato, skrivala svoju kožu sve da bih izbegla propitivanja na tu temu. Njih je, naravno, bilo, i pravo da vam kažem, mučno je, veoma.  Međutim, samo sam u jednom trenutku rekla sebi: "Stani, pa ti nisi ni bolesna ni zarazna. To je deo tebe i prihvati da ćeš živeti s tim", iskrena je Marija u svojoj ispovesti za Telegraf.rs.

Kako kaže, ljudi koji imaju psorijazu, upadaju u faze, kad jednostavno klonu, ranjivi su i neraspoloženi, dragocena je podrška i neki "vetar u leđa". Ja sam je uvek imala od najbližih, ali posebno od svog supruga - ističe Marija i poručuje svima da ovo oboljenje ne ne treba da shvate kao neku sramotu i nikako razlog za "povlačenje u sebe". Sa psorijazom se živi!

Dermatolog: Sistemsko oboljenje koje se pojavljuje i zbog stresa

Psorijaza je, kaže za Telegraf, dr Andrija Jović, dermatolog, hronično oboljenje kože od koje u svetu bolu je od 2-3 odsto ljudi. Predstavlja multifaktorijalno oboljenje, gde pored genetske predispozicije, uticaj na pojavu promena mogu imati i trauma, infekcije ili psihološki stres.

- Postoji nekoliko kliničkih oblika psorijaze, ali je najčešća plakpsorija za koja je se javlja u 80 odsto slučajeva. Ovu kliničku formu karakterišu jasno ograničen i eritematozni plakovi prekriveni beličastim ljuspama koj obično zahvataju skalp, laktove i kolena, a zatim ruke, stopala i trup. Takve promene mogu biti praćene svrabom, što može značajno uticati na kvalitet života obolelih - kaže dr Jović.

Može zahvatiti nokte i takvi pacijenti, ukazuje dermatolog, češće i maju pridružen psorijazni artrtis. Ostale forme psorijaze kao sto je pustulozna, gutatna, inverzna ili eritrodermijska su nešto ređe.

- Psorijaza se po aktuelnom stanovištu smatra sistemskim oboljenjem, jer pored kože se isti zapaljenski proces dešava i iznutra. Psorijazni artirtis, kardiovaskularne bolesti, dijabetes, deperesija ili ansioznost su neke od bolesti udružene sa psorijazom. Terapija pacijenta sa psorijazom predstavlja izazov imajući u vidu hronicitet promena na koži, kao i neprevidljiv tok bolesti. Terapijske opcije obuhvataju aplikaciju brojnih topikalnih preparata (masti i kreme), fotot erapiju, sistemsku terapijuimu nomodulatorima ili imunosupresivima, biološku terapiju ili najčeše kombinaciju pomenutih modaliteta lečenja - navodi dr Jović za Telegraf.rs.

(Telegraf.rs)

Video: Farmaceut objašnjava zašto ne treba prekidati terapiju antibioticima

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA