Još jedna osoba može snositi odgovornost ako vi ne plaćate alimentaciju: Svi detalji o predlogu novog zakona

A. G.
A. G.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

U jutarnjoj emisiji "Redakcija" na Kurir televiziji razgovaralo se o velikom broju samohranih roditelja u Srbiji i njihovim svakodnevnim problemima s naplatom alimentacije. Povod za temu bio je predlog zakona o osnivanju alimentacionog fonda, koji bi trebalo da olakša naplatu alimentacije i pruži sigurnost deci kao najranjivijoj grupi. Gosti emisije bili su ministarka bez portfelja zadužena za rodnu ravnopravnost Tatjana Macura i advokat Milan Popović.

Alimentacioni fond

Macura je pojasnila da će alimentacioni fond predstavljati unapred izdvojena sredstva iz budžeta, namenjena kao mehanizam zaštite kako deteta, tako i roditelja koji samostalno brine o njemu. Taj roditelj će moći da dobije alimentaciju koju je sud već dosudio, a država će zatim dug naplatiti od roditelja koji izbegava plaćanje.

Prema podacima koje je iznela, u Srbiji ima oko 320.000 žena i 90.000 muškaraca koji samostalno odgajaju decu, dok oko 200.000 porodica ima problem sa redovnom naplatom alimentacije.

– Većina žena ne pokreće krivične postupke protiv bivših partnera, jer osećaju odgovornost i strah da bi takva prijava dodatno pogoršala situaciju, kako za njih same, tako i za decu – navela je Macura i izrazila nadu da će alimentacioni fond obezbediti preko potrebnu sigurnost.

Postupci i kazne

Advokat Milan Popović istakao je da sistem već sada predviđa načine za naplatu alimentacije, ali da se oni u praksi retko koriste.

- Čim obveznik izostane sa uplatom, moguće je pokrenuti izvršni postupak. Takođe, izbegavanje davanja izdržavanja predstavlja krivično delo, za koje je zaprećena kazna do dve godine zatvora - rekao je Popović. On je dodao da se mnogi roditelji ne odlučuju da traže pravnu zaštitu zbog nedostatka informacija.

Popović je napomenuo da su u najvećem broju slučajeva dužnici muškarci, jer se deca najčešće poveravaju majkama. U tom kontekstu, alimentacioni fond bi bio dragocen, posebno kada dužnik nema prijavljenu imovinu ni stalno zaposlenje.

- Ako poslodavac zna da zaposleni prikriva prihode i time uskraćuje sredstva svom detetu, i on snosi odgovornost. To je nehuman čin - apelovala je ministarka Macura na poslodavce da ne učestvuju u prikrivanju plata.

Na pitanje o troškovima, Popović je objasnio da dužnici, osim alimentacije, plaćaju i sve troškove izvršitelja, advokata i sudskih taks:

- Zato se većina potrudi da plati, jer zna da će ih kasnije to koštati mnogo više – rekao je on. Međutim, kako je dodao, jedini ozbiljan problem može biti vreme – jer procedura osnivanja fonda i pokretanja naplate može da potraje i po nekoliko meseci.

Rokovi i očekivanja

Macura je rekla da očekuje da zakon bude usvojen u prvih sto dana nove vlade.

- Verujem da će parlament pokazati odgovornost i omogućiti konstruktivnu raspravu o ovom pitanju. Oko ovoga postoji konsenzus u javnosti - zaključila je ona.

(Telegraf.rs/Kurir.rs)

Video: Šta je zapravo alimentacija

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA