Dijabetološki savez Srbije pokreće kampanju "Javnost treba da zna"

A. V.
A. V.    
Čitanje: oko 4 min.
  • 0

U svetlu rastućih potreba za podizanjem svesti o dijabetesu, Dijabetološki savez Srbije pokreće kampanju pod nazivom "Javnost treba da zna". Ova kampanja ima za cilj da skrene pažnju javnosti, medija i donosilaca odluka u zemlji na ozbiljnost zdravstvenog problema dijabetesa sa kojim danas u Srbiji živi oko 800.000 ljudi, od čega oko 250.000 ni ne zna da ima ovu bolest.

Kampanja će trajati šest nedelja, a kroz različite aktivnosti u javnosti i medijima, kao i kreiranje posebnog edukativnog i informativnog vebsajta, Dijabetološki savez Srbije nastojaće da istakne važnost prevencije, dijagnostike i pravovremenog lečenja dijabetesa. Prema podacima Instituta za javno zdravlje dr Milan Jovanović Batut, opšta stopa smrtnosti u Srbiji u prethodnih deset godina porasla je za 3,2 odsto, u oblasti malignih tumora 2,3 odsto, dok je u slučaju dijabetesa taj rast čak 20 odsto. Osobe sa dijabetesom imaju dvostruko veći rizik od smrti u poređenju sa populacijom bez dijabetesa, a koliko je situacija alarmantna pokazuje i podatak da je stopa smrtnosti od dijabetesa u Srbiji dvostruko veća od evropskog proseka.

-Dijabetes se neretko naziva 'tihi ubica', a nama se čini da se informacije o ovoj bolesti nekako tiho i nečujno provlače u javnosti. Mnogi od nas imaju dijabetes, a gotovo svako od nas zna ili ima nekog u neposrednoj blizini ko živi sa ovim zdravstvenim stanjem. Uprkos tome, javnost ne zna mnogo o tome koliko je situacija sa dijabetesom teška, koliko mladih sve više oboleva i šta je sve potrebno uraditi da se ovoj bolesti, koja se naziva pandemijom XXI veka, stane na put. Zato smo i pokrenuli kampanju sa ovakvim sloganom, a njen glavni cilj je da društvo u celini i zdravstveni sistem prepoznaju dijabetes kao prioritetni zdravstveni izazov i da ne samo danas, nego i u budućnosti, svi zajedno radimo na unapređenju dijabetološke zdravstvene zaštite u Srbiji - kaže Aleksandar Opačić, predsednik Dijabetološkog saveza Srbije, nacionalne organizacije osoba sa dijabetesom i članice Međunarodne federacije za dijabetes.

O tome koliko je dijabetes složeno zdravstveno stanje govori činjenica da njegovo neadekvatno lečenje može dovesti do ozbiljnih komplikacija poput slepila, amputacije udova, srčanih i moždanih udara, te teških oboljenja bubrega. U poređenju sa onima koji nemaju šećernu bolest, osobe sa dijabetesom imaju duplo veće šanse da dožive moždani udar i više nego dvostruko veći rizik od srčanog udara. Pored ozbiljnog ugrožavanja zdravlja pacijenata, komplikacije dijabetesa predstavljaju i snažno opterećenje za zdravstveni sistem.

-Oko 20 odsto troškova u vezi sa dijabetesom odlazi na lečenje same bolesti, a oko 80 odsto na lečenje njenih komplikacija. Prema jednoj naučnoj studiji objavljenoj u Sloveniji, osoba sa dijabetesom košta zdravstveni sistem čak pet puta više ukoliko ima kardio-vaskularnu bolest, odnosno čak osam puta više ako ima bolest bubrega - objašnjava Opačić i dodaje da se zbog svega navedenog "lečenje dijabetesa sa pravom naziva sekundarnom prevencijom, jer se na taj način bolest stavlja pod kontrolu i pacijent može da živi dugo i kvalitetno, a pored toga se sprečavaju ozbiljne bolesti koje mogu nastati ako je šećer neregulisan".

Dijabetološki savez Srbije ovom kampanjom želi ne samo da podigne svest o dijabetesu kao ozbiljnom zdravstvenom problemu, već i da pozove sve aktere uključujući i Ministarstvo zdravlja, Republički Fond za zdravstveno osiguranje, medije i sva udruženja pacijenata, da zajedno rade na poboljšanju dijabetološke zaštite u zemlji. Unapređenje zdravstvene zaštite u dijabetesu podrazumeva da najsavremenija terapija bude dostupna potrebnom broju pacijenata. U Srbiji je već nekoliko godina dostupna najsavremenija terapija za lečenje dijabetesa o trošku Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, i u toj oblasti je u tom periodu ostvaren značajan napredak, ali nju i dalje koristi manji broj pacijenata od onog koji je neophodan kako bi se značajno smanjile zdravstvene komplikacije dijabetesa, pa samim tim i smrtnost od ove bolesti.

Podizanje zdravstvene zaštite u dijabetesu na viši nivo obuhvata dostupnost senzora za merenje nivoa šećera u krvi za posebno osetljive grupe pacijenata, a ne samo za decu i mlade do 18 godina starosti. Takođe, uključuje i aktiviranje savetovališta, kao mesta gde se dijabetes na najefikasniji način drži pod kontrolom za veliki broj pacijenata, u većem broju domova zdravlja u Srbiji, kao i uvođenje sistemskog skrininga dijabetesa i predijabetesnih stanja u cilju prevencije i pravovremenog otkrivanja bolesti, što je i započeto kroz preventivne preglede koji se sve češće organizuju u okviru našeg zdravstvenog sistema i što svakako smatramo veoma značajnim korakom.

Više informacija o kampanji, kao i ključnim porukama o ozbiljnosti dijabetesa, statistici, njegovim komplikacijama i troškovima, dostupno je na vebsajtu javnostdazna.rs.

(Telegraf.rs/PR)

Video: Novi besplatan vođeni obilazak Novog groblja

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA