Uništeno više od 30 spomenika na jevrejskom groblju u Somboru: "Članovi jevrejske zajednice u strahu"

E. K.
E. K.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 3

Dok je ceo svet obeležavao 80 godina od kraja Drugog svetskog rata, nesumnjivo obeleženog genocidom nad jevrejskim narodom, na Jevrejskom groblju na somborskom Šikarskom putu su, za sada nepoznati vandali, uništili i oštetili preko trideset nadgorbnih spomenika.

Kako je saopštila ovdašnja Jevrejska opština vandalski čin pojedinca ili više učesnika uočen je posle prvomajskih praznika, nakon redovnog obilaska groblja od strane zaposlenog u Jevrejskoj opštini Sombor.

Kako kažu u JOS odmah je pozvano JKP "Prostor", koje se i stara o ovom groblju, a obaveštena je i somborska policija, koja je izvršila uviđaj.

Spomenici koji su oštećeni su sami po sebi teški, mermerni i potrebna je velika snaga da se poruše i izlupaju. Najviše je rušeno u starom delu groblja, u kojem počivaju preminuli koji uglavnom više nemaju ni naslednike koji bi se starali o njihovim grobovima. Razvaljena su i vrata pomoćne prostorije uz objekat u kojem se vrše obredi. Predstavnici Jevrejske opštine pretpostavljaju da su za sada nepoznati vandali na groblje upali kroz ogradu prema putu, jer je na tom potezu porušen deo zida.

"Želimo da naglasimo da ovakav vandalski čin koji se desio u multikonfesionalnom gradu, kao što je Sombor, u nama, članovima Jevrejske zajednice, izaziva strah i bojaznost da smo ugroženi od strane NN lica, kako je navedeno u izveštaju policije. Smatramo da je ovo delo izvršeno od strane grupe osoba koji su namerno i sa mržnjom sproveli ovo vandalsko delo. Verujemo da su lica koja su izvršila takav antisemitski napad, osobe koje veruju da neće biti nađene i sankcionisane od strane državnih organa", saopštila je Jevrejska opština u Somboru.

Od pada Masade i Vespazijanovog rušenja Velikog hrama do ustanka u varšavskom getu, u razmaku od dve hiljade godina, najprogonjeniji narod sveta, jevrejski, pronašao je svoj put i do Sombora u kome su pripadnici ovog naroda preko dva veka davali svoj puni doprinos ekonomskom i kulturnom razvoju grada, ali za svega nekoliko dana aprila 1944. nakon višegodišnjeg progona, mađarski okupatori su 863 pripadnika jevrejskog naroda uputili u koncentarcioni logor Aušvic i druge nacističke fabrike smrti. Uoči Drugog svetskog rata u Somboru je bilo oko 1.100 Jevreja, a holokaust ih je preživelo svega 236, od kojih je 68 napustilo Sombor odmah po formiranju države Izrael 1948. godine, pa ih u ovom trenutku svega nekoliko desetina živi u gradu predaka.

(Telegraf.rs/Dnevnik)

Video: Zelenski stigao u Tursku

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Oldtajmer®🇷🇸

    15. maj 2025 | 16:14

    Ništa čudno ako se jednoj grupaciji iz Vojvodine već dugo toleriše javno delovanje o pravljenju neke nove Vojvođanske države. Oni javno propagiraju pretvaranje srspskih crkava u pabove te neće da ruše Jevrejska groblja.

  • Ivan

    15. maj 2025 | 16:39

    Kakva bi tek bila hrvatska groblja da je ostala Krajina. U Glini od katoličke crkve nema ni temelja a pravoslavna hvala Bogu živi u punoj veličini. Upitajte komšije iz Gline je li tako.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA