Šta se dešavalo iza vrata Sabora SPC: Crna Gora dobila još jednog mitropolita, sve proteklo mirno

S. Ž.
S. Ž.    ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Istoričar Aleksandar Raković izjavio je danas da je Sabor Srpske pravoslavne crkve prošao mirno i da tema studentskih blokada nije bila od suštinske važnosti zbog toga što mali broj episkopa podržava proteste.

"Uglavnom sve što se dogodilo poznato je javnosti, nije bilo nikakvih turbulencija, sve je proteklo mirno. Nije bilo sukobljavanja kako je to deo javnosti očekivao između opozicione javnosti episkopa koji podržavaju ove blokade i većine episkopa koja ili ne podržava ili se drži potpuno neutralno", rekao je Raković za Tanjug.

Komentarišući to što je episkop budimljansko-nikšićki Metodije dobio zvanje mitropolita odlukom Svetog Sinoda SPC rekao je da u Ustavu Srpske pravoslavne crkve ne postoje mitropolije već samo eparhije.

"Sve su to eparhije i eparhija crnogorsko-primorska je eparhija crnogorsko-primorska sa počasnim zvanjem Mitropolije, koje je prihvaćeno kao počasno, ali ono nije prema ustavu Srpske pravoslavne crkve", kazao je Raković.

On je istakao da je episkop Metodije dobio titulu mitropolita zbog toga što je to svetosavsko-episkopska stolica i da postoji veliki broj argumenata koji bi mogli da odbrane takvu odluku SPC.

"Ono što je izvesna nelagoda kod crnogorskih separatista, jer su oni smatrali da mitropolit crnogorsko-primorski treba da bude poglavar njihove samostalne crkve bez obzira da li je ta samostalna crkva autokefalna ili autonomna. Onda su mislili da bi sedište na Cetinju i episkop u rangu arhiepiskopa i mitropolita trebalo da bude njihov budući verski poglavar te samostalne crkve", naveo je Raković.

On smatra da se taj koncept crnogorskih separatista sada srušio zbog toga što imaju dva potpuno jednaka mitropolita koja su u rangu sa istom titulom.

"Rusi i Grci u svojim crkvenim strukturama na čelu eparhija imaju najveći broj mitropolita i jedan deo episkopa. Srpska pravoslavna crkva je imala legitimno i legalno pravo da ustroji unutrašnji sistem tako što će eparhijama sa velikom istorijskom važnosti i episkopima, koji su vrlo važni i dugo su na tim episkopskim katedrama, Ne vidim problem, zaista, to je veoma pravedno rešenje", kazao je Raković.

On dodaje da je crnogorsko-primorski mitropolit Amfilohije podelio jedinstvenu eparhiju na dve i da zbog toga ne misli da sadašnji crnogorsko-primorski mitropolit ima nešto protiv odluke da Metodije takođe postane mitropolit.

Istakao je i da srpski episkopi imaju ulogu koja je u našem društvu važna, ali da imaju pravo na politički stav.

"Patrijarh Pavle je imao svoje političke stavove. Koliko puta su ga pozvali iz Republike Srpske da takođe s njima donese neke važne odluke oko budućnosti našeg naroda zapadno od Drine, da ne govorimo i o drugim njegovim odlukama koje su bile ovde u vreme studentskih demonstracija 96. i 97. godine. Njegova odluka da litija prođe kroz Kolarčevu je politička odluka, ali i crkvena. On je istovremeno presekao i razrešio jednu krizu koja je bila u društvu u to vreme", objasnio je Raković.

Naglasio je da je patrijarh Porfirije zajedno sa bačkim mitropolitom Irinejem vrlo afirmativno govorio o našoj zemlji na Saboru SPC.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Vremenska prognoza sa Đorđem Đuriće: Stiže nevreme sa kišom i olujnim vetrom

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA