Oglasio se profesor Petrov pred važan sastanak na Pravnom fakultetu: Ove 2 odluke pred upravom i studentima

S. J.
S. J.    
Čitanje: oko 4 min.
  • 31

Profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu Vladan Petrov izjavio je da će danas biti održan neformalni sastanak nastavnika i saradnika tog fakulteta, a da očekuje da na sastanku bude reči o daljim koracima kada je reč o situaciji na Fakultetu, pre svega onlajn nastavi, ali i o konstatovanju ostavke dekana i ulasku u proces izbora novog.

Petrov je za Tanjug rekao da sastanku neće prisustvovati, a da je razlog za to, kako je naveo, to što je često medijski angažovan, zbog čega smatra da bi bilo dobro da nastavnici i saradnici raspravljaju o daljim koracima bez prisustva nekoga ko je svoje stavove i apele javno iznosio mesecima unazad.

"Da su okolnosti iole redovne, mi naravno ne bismo razgovarali o jednom neformalnom sastanku nastavnika i saradnika na jednom fakultetu, pa bio to i tako važan fakultet kao što je Pravni fakultet Univerziteta u Beogradu. Međutim, kao što svi dobro znamo, situacija nije redovna, nastava na većini fakulteta još uvek se ne odvija i ja očekujem da će današnji sastanak profesora i saradnika na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu ponuditi određene odgovore kako dalje kada je reč o Pravnom fakultetu", naveo je Petrov.

On je dodao da su svi profesori pozvani na sastanak, a da je poziv uputio predsednik Saveta Pravnog fakulteta profesor Dobrosav Milovanović, za koga Petrov ističe da je ozbiljan profesor i čovek koji zna red.

Petrov očekuje da na sastanku bude reči o eventualnom uvođenju onlajn nastave, ali ukazuje da odluku o tome mora da donese Nastavno-naučno veće fakulteta.

"Ta sednica nije zakazana, ali možemo je očekivati u narednih nekoliko dana", naveo je Petrov.

On je podsetio da je dekan Pravnog fakulteta pre više od tri nedelje podneo ostavku, ali da ona još nije konstatovana.

"Važno je da se to učini što pre, tako i prema važećim pravnim propisima. Važno je što pre imenovati vršioca dužnosti dekana, kakvu takvu, makar krnju vlast u upravu, i onda raspisati izbore u neko dogledno vreme za izabranog dekana", smatra Petrov.

On je naveo da i ovaj današnji sastanak, kao i sastanici koje očekuje u narednom periodu i na drugim fakultetima, vidi kao proaktivno delovanje svih fakulteta ili većine fakulteta i Univerziteta u Beogradu, a koje je uzrokovano i dijalogom koji se vodi između Vlade i uprava svih univerziteta u Srbiji.

"Iako se o dijalogu ne zna mnogo, a vodi se već nekoliko nedelja, ovi prvi pomaci su evidentni, i jako je važno da na celom Beogradskom univerzitetu i naravno šire, makar bude uspostavljena što pre onlajn nastava", ukazao je Petrov.

Ocenio je da je onlajn nastava slamka spasa i za ovu školsku godinu, a i šire za finansije i uopšte status državnih univerziteta.

Petrov je naveo da su državni univerziteti dozvolili da blokade koje su neustavne, nezakonite i antiakademska kategorija postanu "nova normalnost", a mogli su da doprinesu mnogo u tom pravcu da blokade prestanu mnogo ranije.

"Rektori i dekani većine fakulteta, odnosno univerziteta u Srbiji, a naročito Beogradskog univerziteta, sami su sebi na neki način iskopali jamu. I to je ono što je najveći problem", rekao je Petrov.

Dodao je da, ukoliko fakulteti ne uspostave nastavu i na neki način svojim proaktivnim pristupom ne pokušaju da okončaju ovu školsku godinu u nekom razumnom roku, onda se postavlja pitanje kapaciteta fakulteta, odnosno državnog univerziteta da upravlja određenim krizama koje su, kako navodi, sami proizveli.

"Tako da u tom smislu ovo konstituisanje radne grupe za reformu visokog obrazovanja treba posmatrati kao pokušaj države da posmatra stvari i analizira pre svega situaciju, a zatim preduzme možda i neke strateške korake u smislu unapređenja stanja na državnim univerzitetima, kako nam se nikada u budućnosti ovo što još nije okončano ne bi desilo u nekom još težem, još gorem po studente, po roditelje, po građane Srbije obliku", rekao je Petrov.

On je apelovao na Ministarstvo prosvete i na Vladu da sve te korake preduzimaju dobro osmišljeno, usklađeno, sinhronizovano i ukazao da je veoma važno da to bude krajnje transparentno.

"Transparentnost, ja na tome insistiram poslednjih nekoliko meseci, je jedna od osnovnih načela demokratskog društva", naglasio je Petrov i dodao da u akademskim institucijama i uopšte u svim institucijama koje se vezuju za osnovno, srednje, visoko obrazovanje transparentnost, javnost rada, javnost postupanja, mora da bude prisutna.

Istakao je da podržava formiranje ove radne grupe, ali i da od nje očekuje dosta, odnosno da otvori inkluzivan, sveobuhvatan dijalog, da svi budu uključeni u njega i daju adekvatan doprinos.

"Ali, naravno, očekujem i, ne želim da sporim, i ono što je izuzetno važno, a to je rad na jednoj vrsti izlečenja naših državnih univerziteta, oporavka naših državnih univerziteta i svakako mislim da bi jačanje pravnih mehanizama kontrole države nad sopstvenom imovinom i uopšte nad onim što je njeno, to su državni univerziteti, trebalo da bude jedan od osnovnih principa na kojima će se raditi kada je reč o ovoj strategiji visokog obrazovanja", rekao je Petrov.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Vrabac "krade" pomfrit u Meku

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Tale

    19. maj 2025 | 11:17

    Blokade fakulteta najviše će naškoditi studentima.

  • Ines

    19. maj 2025 | 11:21

    Fakulteti treba što pre da počnu da rade!

  • Tale

    19. maj 2025 | 11:17

    Blokade fakulteta studentima samo nanose štetu i oni toga treba da postanu svesni.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA